Švýcarsko si procvičilo, co nám taky hrozí: Masivní hybridní útok

Ondřej Fér

11. 03. 2018 • 16:45

Saturn Cinque. Tak se jmenovalo rozsáhlé cvičení, během kterého švýcarské ozbrojené síly čelily simulovanému rozsáhlému hybridnímu útoku. Stěžejním motivem cvičení bylo využití anonymního prostředí sítí nepřítelem. Výsledek? Sledování sociálních sítí může pomoct čelit útoku ze šedé internetové zóny.

Nepřátelské síly už pálí přes hranice, snaha o anexi Basileje je v plném proudu, vláda ale váhá s vyhlášením válečného stavu. Taková byla výchozí situace cvičení, které řídil Alexander Kohli, podle souhlasného názoru vojenských analytiků jeden z nejprogresivnějších vysokých velitelů současné Evropy.

Během cvičení Saturn Cinque se Kohli musel vyrovnat s mimořádně složitým úkolem: zabývat se souběžně přímým velením, politickými peripetiemi i komunikačními otázkami. Na straně nepřítele během cvičení nebyly jenom pravidelné jednotky, ale také kriminální gangy, teroristé, paramilitární skupiny a taky neviditelná armáda internetových trollů.

„Velící důstojník se vedle sledování vojenské situace musí věnovat i politickým okolnostem,“ popsal výsledky cvičení švýcarský web Aufkl Bat 5 s tím, že je třeba vytvářet a nasazovat speciální vojenské útvary pro komunikaci, které udržují kontakt s politiky, úředníky a zástupci občanské společnosti. „Tato jednotka monitoruje zpravodajství, čímž získává přehled o podobě aktuálního společenského diskurzu,“ dodává web.

Během minulých cvičení (a to platí nejenom pro švýcarskou armádu) byla role „komunikačních“ jednotek nevýrazná. To se během Kohliho testu ukázalo jako potenciální malér. Tyto jednotky jsou nutností, přičemž klíčová pro jejich činnost je rychlost přenosu informací, kterou je potřeba sladit s vojenským řízením a velením. Velitel jednotky pro komunikaci se v průběhu cvičení stal součástí velící skupiny.

Švýcarská komunikační jednotka se věnovala získávání informací z veřejně přístupných zdrojů a zůstávala v kontaktu s místními novináři. V průběhu cvičení totiž byly do éteru vypouštěny fake news za účelem destabilizace situace. To poukázalo na skutečnost, že nejen civilisté, ale především sami nasazení vojáci musí bez ohledu na okolnosti vědět, co se děje, a v rozhodujících momentech musí mít přístup k denním rozkazům a prohlášením velení.

SDÍLET