Syrská válka v „Trumpově éře“. Co určí vývoj krvavého konfliktu?

To rozhodnutí zazní nejdříve za několik týdnů, bude ale jedním z největších, která Donald Trump bude muset udělat: Sýrie a americká strategie v letité válce. Zůstane Washington aktivním strůjcem (ne)pořádků na Blízkém východě? Stane se z něj přítel Ruska? Nebo apatický pozorovatel zpovzdálí? Odpověď teď zřejmě nezná ani Donald Trump sám.

Divokým spekulacím dává prostor hlavně fakt, že Trump zatím řeší, v jaké sestavě bude jeho administrativa vládnout, a například o klíčové poznatky tajných služeb zatím nejeví zájem. Jak informuje The Washington Post, na to, aby si vyslechl přísně tajné informace, si Trump dosud našel čas jen dvakrát. Připravené jsou pro něj každý den. „Má hodně co dohánět,“ řekl listu nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké administrativy.

Daily Brief

Utajovaný souhrn informací od všech 16 amerických zpravodajských služeb. Obsahuje přehled klíčových událostí a podrobnosti o operacích CIA. Prezident ho „dostává na stůl“ každé ráno. Obsah je jedním z nejvíc střežených tajemství ve Washingtonu. (Zdroj: WP)

Spojka Trump Jr.

Střípek do mozaiky přináší informace listu The Wall Street Journal o přítomnosti Trumpova nejstaršího syna na říjnové konferenci v Paříži. Mezi diplomaty, byznysmeny a aktivisty tam s pro-rusky naladěnými hosty řešil nutnost spolupráce s Moskvou. Trump junior podle novinářů převzal od manželky organizátora – ženy s vazbami na pro-kremelské skupiny v Sýrii – vzkaz pro svého otce. „Buďme realisty. Kdo je v Sýrii v centru bojů? Nejsou to USA ani Francie. Bez Ruska neexistuje řešení,“ řekla podle svých slov Trumpovu synovi. Reakce? Prý velmi pozitivní.

Taková slova se dobře poslouchají i v Damašku. Prezident Asad má po letech důvod i k jiné aktivitě, než je bombardování svých oponentů. Střídání stráží v Bílém domě si nenechává ujít a před několika dny vystřídala hrobové ticho první vstřícná slova k USA. „Pokud hodlá bojovat proti teroristům, tak budeme samozřejmě spojenci, přirození spojenci, jako jsme s Rusy, Íránci a mnoha dalšími zeměmi,“ řekl Asad o Trumpovi.

Bašár Asad při rozhovoru

„Dialog mezi Sýrií a Západem je najednou velmi reálnou možností. Zda přinese výsledek je ale zcela odlišná otázka,“ píše k tomu na webu Foreign Policy Sam Heller. Kolem Asada podle něj stále panuje silný kult a syrský vůdce hodlá naslouchat, ale ne vyjednávat.

Můžou velké váhy najít kompromis?

Trumpova vstřícnost naslouchat ruským návrhů pochopitelně nemusí značit nic problematického. Cílem narovnat vzájemné vztahy se ostatně nijak netajil. Problém by mohl nastat, kdyby představy Moskvy stavěly USA v regionu na druhou kolej a u Trumpa by zároveň převážilo jeho koketování s izolacionistickou politikou. Před volbami hrozil stažením podpory povstaleckých skupin a mluvil o tom, že hlavní pro něj budou Spojené státy a dění za jejich hranicemi bude v druhém sledu. Po menším vměšování se do zahraničních událostí volá koneckonců i mnoho republikánů a jimi ovládaný Kongres bude pro Trumpa partnerem při řadě rozhodnutí. Do třetice: zvažovaný ministr obrany David Petraeus – legendární generál s roky zkušeností z válek v Iráku a Afghánistánu. Člověk na této pozici bude pro další vývoj také důležitý.

Legendární generál se může stát Trumpovým ministrem obrany. Uškodí mu románek s novinářkou?

Právě tým, kterým se Trump obklopí, bude nakonec jedním z určujících faktorů. Spolu s informacemi tajných služeb a zpravodajců – pokud jim zvolený prezident začne přikládat patřičnou váhu. To všechno je ale ještě měsíce vzdálené. Mezitím Asadovy jednotky s podporou ruské armády budou syrské Aleppo nadále měnit v město duchů.

s

 

 

SDÍLET
sinfin.digital