Syrská válka v „Trumpově éře“. Co určí vývoj krvavého konfliktu?

Lukáš Pospíšil

To rozhodnutí zazní nejdříve za několik týdnů, bude ale jedním z největších, která Donald Trump bude muset udělat: Sýrie a americká strategie v letité válce. Zůstane Washington aktivním strůjcem (ne)pořádků na Blízkém východě? Stane se z něj přítel Ruska? Nebo apatický pozorovatel zpovzdálí? Odpověď teď zřejmě nezná ani Donald Trump sám.

Divokým spekulacím dává prostor hlavně fakt, že Trump zatím řeší, v jaké sestavě bude jeho administrativa vládnout, a například o klíčové poznatky tajných služeb zatím nejeví zájem. Jak informuje The Washington Post, na to, aby si vyslechl přísně tajné informace, si Trump dosud našel čas jen dvakrát. Připravené jsou pro něj každý den. „Má hodně co dohánět,“ řekl listu nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké administrativy.

Daily Brief

Utajovaný souhrn informací od všech 16 amerických zpravodajských služeb. Obsahuje přehled klíčových událostí a podrobnosti o operacích CIA. Prezident ho „dostává na stůl“ každé ráno. Obsah je jedním z nejvíc střežených tajemství ve Washingtonu. (Zdroj: WP)

Spojka Trump Jr.

Střípek do mozaiky přináší informace listu The Wall Street Journal o přítomnosti Trumpova nejstaršího syna na říjnové konferenci v Paříži. Mezi diplomaty, byznysmeny a aktivisty tam s pro-rusky naladěnými hosty řešil nutnost spolupráce s Moskvou. Trump junior podle novinářů převzal od manželky organizátora – ženy s vazbami na pro-kremelské skupiny v Sýrii – vzkaz pro svého otce. „Buďme realisty. Kdo je v Sýrii v centru bojů? Nejsou to USA ani Francie. Bez Ruska neexistuje řešení,“ řekla podle svých slov Trumpovu synovi. Reakce? Prý velmi pozitivní.

Taková slova se dobře poslouchají i v Damašku. Prezident Asad má po letech důvod i k jiné aktivitě, než je bombardování svých oponentů. Střídání stráží v Bílém domě si nenechává ujít a před několika dny vystřídala hrobové ticho první vstřícná slova k USA. „Pokud hodlá bojovat proti teroristům, tak budeme samozřejmě spojenci, přirození spojenci, jako jsme s Rusy, Íránci a mnoha dalšími zeměmi,“ řekl Asad o Trumpovi.

sinfin.digital