Syrská vláda drží další část Aleppa. Blíží se zlom ve válce?

ČTK

Syrská armáda tvrdí, že znovu získala zpátky další část východního Aleppa, kterou dosud drželi rebelové. Za poslední dva dny je to druhá čtvrť rozděleného města, nad níž prý vojáci převzali kontrolu.

V sobotu vládní oddíly oznámily, že ovládly čtvrť Masakin Hananu. Dnes armáda informovala, že její jednotky postoupily do sousední lokality Džabal Badr. Boj o Aleppo se stále více dotýká civilního obyvatelstva: lidé opouštějí svá dosavadní útočiště a chtějí utéct do míst, kde se nebojuje.

Armáda se snaží dobýt východní část města, kterou ovládají povstalci. Od začátku ofenzivy podle exilové opozice zahynulo celkem 212 civilistů, z toho 27 dětí. Dobytí Aleppa by bylo pro syrského prezidenta Bašára Asada velkým vítězstvím po šesti a půl letech bojů.

Na Aleppo těžce dopadá humanitární krize způsobená vleklou válkou. Podle odhadů je ve východní části Halabu na 275.000 lidí, kteří nemají přístup ke zdroji potravin ani k lékům. Poslední zásoby jídla OSN v oblasti rozdělila 13. listopadu. Situaci komplikuje i blížící se zima a klesající teploty.

sinfin.digital