Syrský konflikt s pádem Islámského státu neskončí. Jaké plány a cíle mají se zemí mocnosti?

Syrské armádě se daří postupně likvidovat poslední zbytky tzv. Islámského státu (IS). Naposledy osvobodila z rukou džihádistů město Dajr az-Zaur. Formální pád obávané teroristické organizace ale neznamená konec syrského konfliktu. V zemi stále zuří krvavá občanská válka a mocnosti v regionu dále hrají o své zájmy. Kdo má jaké priority?

Občanská válka začala před více než šesti lety. Stále ale není jasné, jaká budoucnost na Syřany čeká na jejím konci. Své plány se zemí mají nejen USA a Rusko, ale také důležití regionální hráči Írán, Saúdská Arábie a Turecko.

Twitter, ze kterého čerpala BBC i CNN, spravovali ruští trollové. Byl k nerozpoznání od pravých účtů

USA

O amerických plánech toho zatím víme nejméně. USA v minulosti podpořily „umírněné“ frakce rebelů bojujících proti vládním jednotkám. Dodávaly jim zbraně, podílely se na výcviku. S tím ale letos v červenci skončily po nezdarech a ve snaze zlepšit vztahy s Ruskem.

Právě zničení IS je hlavním cílem Američanů. Jsou v čele koalice téměř 60 států, která od roku 2014 útočí na pozice islamistů ze vzduchu. USA se občas střetnou i s oficiální vládou prezidenta Bašára Asada. V dubnu nařídil americký prezident Donald Trump bombardování syrské letecké základny kvůli chemickému útoku proti civilistům.

ČSSD uspíší sjezd. Nové vedení po volebním debaklu zvolí už v únoru

Jinak ale Trump ohledně Asadovy budoucnosti mlží. Jeho předchůdce Barack Obama požadoval odchod syrského prezidenta, současná administrativa ale vysílá protichůdné signály. K posunu ve vyjednávání zatím nevedly ani mírové rozhovory v Ženevě, kterých se Spojené státy účastní. A ačkoli chtěl Donald Trump v minulosti od syrského konfliktu, respektive od americké účasti v něm, dát ruce pryč, realita na bojišti mu to úplně neumožňuje. Faktem tak pouze je, že Washington v určité fázi přišel o dominantní postavení a o vliv se dělí s dalšími hráči.

Rusko

Rusové stojí pevně na Asadově straně. Od října 2015 útočí na pozice teroristů, ale USA tvrdí, že kromě toho pálí také po rebelech bojujících proti vládě. Moskva chce režim udržet kvůli svému vlivu v regionu. Asad je nejbližší spojenec Kremlu na Blízkém východě. Rusové mají v zemi námořní i leteckou vojenskou základnu.

Rusko podporuje mírové řešení založené na široké shodě mezi umírněnými frakcemi, které ale ponechá Asada u moci. Naznačilo, že by mohlo podpořit omezenou autonomii pro některé opoziční regiony.

Čtyři roky vlády bez důvěry? Neumím si to představit, tvrdí navzdory vzkazu Zemana Babiš

Moskva se zapojila hned do několika mírových rozhovorů. Kromě Ženevy podpořila také rozhovory mezi syrskou vládou a opozicí v Astaně. Prezident Vladimir Putin prohlásil, že v listopadu bude hostit hovory o nové syrské ústavě v Soči.

Turecko

Turecko bojuje po boku syrských opozičních frakcí nezahrnujících Kurdy. Je také součástí Američany vedené koalice a provedlo letecké útoky proti IS. Zároveň ale aktivně útočilo i na kurdské síly na Severu Sýrie, kde sleduje vlastní strategické a bezpečnostní cíle.

Ankara chce potlačit syrské Kurdy, aby neinspirovali kurdskou komunitu, která žije v Turecku k protestu proti tamním autoritám. Zároveň ale chce porazit IS a další extremistické skupiny, které se přihlásily k teroristickým útokům na turecké půdě.

Trumpův přístup ke KLDR je jeho největší úspěch, říká expert. Co čekat od jeho cesty do Asie?

V názoru na Asada nejsou turečtí představitelé jednotní. Zapojili se do mírového jednání v Ženevě a podíleli se i na rozhovorech v Astaně. Ruskem navrhované hovory v Soči ale kritizovali, jelikož Moskva se rozhodla pozvat zástupce kurdské opozice.

Írán

Írán stojí jednoznačně na straně Asada. Vláda v Sýrii mu vyhovuje, jelikož díky ní může dodávat zbraně hnutí Hizballáh, které se staví proti Izraeli. Nejpozději od roku 2012 podporuje Asadův režim zbraněmi, výcvikem vojsk a sdílením zpravodajských informací.

Teherán bojuje proti umírněným i radikálním frakcím syrské opozice. Členové Íránských revolučních gard, elitní vojenské jednotky, se opakovaně zapojily do vládní ofenzivy.

Uznávaní právníci rozcupovali návrhy na změnu Ústavy: jedovatý koktejl a referendum jako karikatura přímé demokracie

Země se v listopadu 2015 připojila k mírovým rozhovorům v Ženevě. Tehdy dostala souhlas od USA, které byly dlouho proti íránskému angažmá. Zároveň podpořil také jednání v Astaně.

Složitý syrský konflikt po letech navenek zdánlivě ztratil intenzitu, opak je ale pravdou. Nadále dochází ke střetům a rozličné zájmy mocností, které se na bojišti střetávají, činí řešení stále velmi vzdáleným. Civilisté mezitím dál trpí pod palbou a umírají při náletech a bombardování. Podle pozorovatelů si jen říjnové boje vyžádaly na tisíc civilních obětí.

SDÍLET
sinfin.digital