Tajemství bin Ládinova deníku: Kdy začal nenávidět Západ a proč navštěvoval dům Shakespeara?

Opovržení Usámy bin Ládina vůči západní civilizaci přiživila i jeho cesta do Velké Británie, kde ještě jako dospívající mladík strávil celkem 10 týdnů. Během svého studijního pobytu pravidelně navštěvoval i rodný dům Williama Shakespeara, ze kterého ale vůbec „ohromen nebyl“. Vyplývá to z jeho osobního deníku a dalších materiálů, které byly zabaveny během jeho likvidace v roce 2011 a které zveřejnila Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

CIA zpřístupnila deník jako součást celkem 470 tisíc dokumentů, které byly shromážděny v domě bin Ládina poté, co byl zabit zvláštními silami Spojených států. V osobních zápiskách strůjce teroristického útoku z 11. září se lze podle britského deníku The Guardian mimo jiné dočíst, že jako 13letý žák šesté třídy odjel na Západ kvůli blíže neurčené léčbě.

Hamza bin Ládin jako nová globální hrozba. Syn teroristy může sjednotit džihádisty

O rok později pak bohatý syn miliardáře ze Saúdské Arábie navštívil Velkou Británii, kde strávil celkem 10 týdnů. Zde také pravidelně navštěvoval rodné město spisovatele Williama Shakespeara Stratford nad Avonou, britská společnost ani kultura na něj ale dojem neudělala.

„Měl jsem dojem, že jsou to nemorální lidé, ale můj věk mi nedovolil si zformovat kompletní obraz o jejich životě,“ napsal nejznámější terorista světa. „Každou neděli jsme chodili do Shakespearova domu. Nebyl jsem ohromen a viděl jsem, že jejich společnost se od té naší liší a že jsou morálně rozvolněnou společností,“ lze se také dočíst z bin Ládinova rukopisu.

CIA chce ve zveřejňování dat o bin Ládinovi pokračovat

Mezi téměř půl milionu zpřístupněných souborů je kromě bin Ládinova deníku asi 79 000 zvukových nahrávek či fotografií. Spojené státy zveřejňují zabavené materiály postupně poté, co prověří, zda takový krok neohrožuje bezpečnost země. Dosud USA daly k dispozici dokumenty a další datové soubory v květnu 2015, v březnu 2016 a letos v lednu. Složky jsou dostupné na webu CIA.

„Uvolnění získaných dopisů Al-Káidy, videí, zvukových souborů a dalších materiálů poskytuje americkému lidu možnost získat hlubší pohled na plány a práci této teroristické organizace,“ uvedl šéf CIA Mike Pompeo v prohlášení vydaném ve středu místního času (v noci na dnešek SEČ). Dodal, že CIA chce se zveřejňováním dat pokračovat, pokud to neohrozí bezpečnostní zájmy USA.

Šéf Pirátů: Babiš a Kalousek už nemají v politice co dělat, nejsme v týmu ani jednoho z nich

Vedle osobního deníku někdejšího nejhledanějšího muže světa si je možné prohlédnout přes 18 000 dokumentů či přes 10 000 videozáznamů, na kterých je například tehdy dospívající bin Ládinův syn Hamza, různá soukromá videa teroristické sítě nebo zkušební nahrávky projevů Usámy bin Ládina.

CIA poznamenala, že v nynějším balíku chybí soubory, které není možné zveřejnit kvůli ochraně autorských práv. To je příklad filmů Batman - Gothamský rytíř (2008), Auta (2006) či Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009), ale také různých dokumentárních pořadů, mimo jiné i o bin Ládinovi. Dostupná pro veřejnost není ani pornografie, kterou v bin Ládinově úkrytu američtí vojáci nalezli nebo různé počítačové viry.

Francie nahradila výjimečný stav novým protiteroristickým zákonem. Práva lidí jsou v ohrožení, zní kritika

Američané bin Ládina zabili 2. května 2011 při akci speciálního komanda v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábádu. Jeho tělo bylo poté vhozeno do Arabského moře. Bin Ládina hledali od útoků proti Spojeným státům z 11. září 2001, které si vyžádaly na 3000 životů.

SDÍLET
sinfin.digital