Takto by mohla vypadat válka mezi NATO a Ruskem. Kam až by doletěly rakety?

Lucie Štěchová

Minulý týden začali Američané přesouvat část své vojenské techniky a personálu do vybraných východoevropských zemí, které po vypuknutí konfliktu na Ukrajině a anexi Krymu hledí s obavami směrem k Rusku. Posílená vojenská přítomnost USA v Evropě má Rusko odradit od vojenských choutek. Rozmístění amerických jednotek nedaleko ruských hranic by ale paradoxně mohlo eskalovat napětí a vést k válce. Kreml se již nechal slyšet, že takové gesto považuje za ohrožení své bezpečnosti. Kudy všude by mohly lítat rakety, ukazuje interaktivní mapka z dílny washingtonského think-tanku Center for Strategic and International Studies.

Zhruba před týdnem překročily polské hranice první skupiny amerických vojáků a vojenské techniky, které mají vyztužit východní křídlo Severoatlantické aliance a odradit Rusko od případného vojenského vměšování se do sousedních pobaltských států či Polska.

Původně měly ozbrojené síly USA dorazit do Evropy na přelomu ledna a února, administrativa odcházejícího amerického prezidenta Baracka Obamy ale celý přesun urychlila. Dojde k němu tak ještě před nástupem Donalda Trumpa do úřadu. Nový americký prezident se přitom netají vstřícným postojem vůči Rusku.

Trump zváží konec sankcí proti Rusku

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital