Temná stránka brexitu. Britská vláda vyhání ze země migranty z EU

Atmosféra ve Spojeném království kvůli brexitu houstne a začínají ji pociťovat občané z jiných zemí EU, zejména ze střední a východní Evropy. Britské ministerstvo vnitra se k nelegálním migrantům ze zemí EU, kteří jsou v detenčních centrech a čekají na vyhoštění, chová podle deníku The Guardian nevybíravě a hrubě. Obesílá je dopisem, v němž jim doporučuje, aby využili volného pohybu osob a odešli do jiné země EU, která jim zajistí jejich práva.

Cizinci z jiných zemí EU, kteří přicházejí na britské ostrovy za prací nebo s cílem se tu dlouhodobě usadit, by měli tento nápad pořádně zvážit. Britská vláda v atmosféře brexitu totiž přiostřila a speciálně migranty z EU, kteří čekají v detenčních centrech, obesílá dopisem, v němž jim říká, aby Spojené království co nejdříve opustili.

Na případ rumunského občana, který takový dopis odeslaný jménem britské ministryně vnitra Amber Ruddové, dostal, upozornil deník The Guardian. V listu se píše, že cizinci, kteří pravděpodobně nedostanou povolení pro vstup do země, mají raději zvážit odchod do jiné členské země EU, a využít tak „své právo na volný pohyb po EU a na návštěvu, život, studium a ve většině případů i na práci“.

Jak upozorňuje The Guardian, od referenda o vystoupení Velké Británie z EU, které proběhlo loni v létě, počet zamítnutých žádostí pro občany EU silně vzrostl. Častěji se tak začala objevovat kritika, že britské ministerstvo vnitra je na migranty z jiných zemí EU vysazenější a přísnější než na žadatele z nečlenských států.

Podle ředitelky organizace BiD, která se věnuje problematice zadržování osob ve Velké Británie, Celie Clarkové za to může právě atmosféra kolem jednání o brexitu. Znepokojivý je podle ní zejména tón, který je z dopisu ministerstva vnitra cítit a kterým se cizincům říká, ať se vrátí domů, nebo jdou do jiné země EU.

Ve Španělsku přituhuje. Katalánský premiér neuznal sesazení, v ulicích se čekají demonstrace

„Jestliže se britští státní úředníci chovají k občanům EU tímto způsobem už nyní, budoucnost našich vzájemných vztahů s občany EU a jejich zeměmi by nás měla znepokojovat. Nebezpečí z rozvodu s EU se neustále zvětšuje a odráží to jak tón, tak praktické jednání britského ministerstva vnitra,“ uvedla. Podle The Guardian se případů začala všímat už i Evropská komise.

Okolnosti vystoupení Britů z EU se v tuto chvíli pořád dojednávají. Podle původních očekávání měla na konci října skončit první fáze rozhovorů, po které mělo být jasné, jaké budou podmínky brexitu. Z úst lídrů EU, kteří se v půlce měsíce sešli v Bruselu, však zaznělo, že EU a Británie zatím nenašly shodu na některých stěžejních otázkách, například finančním vyrovnání.

Citlivou kapitolou v jednání jsou také práva a podmínky, za kterých budou moct v Británii zůstat občané EU, kteří tam už žijí a pracují. A to samé platí i na druhou stranu – tedy pro Brity žijící v jiných zemích EU.

S Okamurou nesouhlasím a podpora Zemanovi mě nenechá chladnou, říká šéfka delegace ANO v EP

Jak v nedávném rozhovoru pro ČTK uvedla britská velvyslankyně v České republice Jan Thompsonová, obava, že kvůli vystoupení Spojeného království z EU budou lidé bez britských pasů nuceni ze dne na den odejít, je jedním z největších nesmyslů, který v souvislosti s brexitem slyšela. „Občas se lidé bojí, že po 30. březnu 2019 budou nuceni opustit zemi. To se samozřejmě nestane. Ta myšlenka, že někdo by byl vyhozen ze země, to je naprostá iluze,“ řekla.

Ve Velké Británii žije podle odhadů ambasády 45 tisíc Čechů. „Většina z nich žije v Spojeném království už dlouho, jsou to profesionálové, mají dobrou práci a začlenili se do naší společnosti,“ dodala Thompsonová s tím, že podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by čeští občané chtěli zem opouštět.

SDÍLET
sinfin.digital