Teror v Londýně: Stovky policistů v ulicích, evakuace obyvatel. Kdo útočil, stále není jasné

Britská policie v souvislosti s pátečním útokem v londýnském metru dnes v Doveru na jihu Anglie zadržela osmnáctiletého mladíka. Podle úřadů jde o významný posun ve vyšetřování, nejvyšší stupeň ohrožení terorismem ale v zemi platí i nadále.

Útok byl spáchán v pátek ráno ve vlaku metra ve stanici Parsons Green, kde částečně explodovala podomácku vyrobená nálož a zranila 29 lidí. Po útočníkovi pak začaly intenzivně pátrat stovky policistů.

Neschopnost teroristů zachraňuje životy. Experti s ní pracují jako s bezpečnostním prostředkem

Bez ohledu na to, že policisté zadrželi podezřelého, britská ministryně vnitra Amber Ruddová řekla, že je zatím příliš brzy na to říct, zda ti, kteří stojí za pátečním útokem, jsou úřadům známi. Poznamenala také, že je třeba mimo jiné zjistit, jak zadržený mladík dokázal shromáždit materiál k výrobě bomby.

Policie už v ranním prohlášení uvedla, že intenzivně "pronásleduje podezřelé", z čehož plyne, že do útoku podle ní mohlo být zapojeno více osob.

Odpoledne pak v souvislosti s útokem prohledal ozbrojený zásahový oddíl byt v Sunbury na předměstí metropole. Předtím byla z preventivních důvodů provedena evakuace obyvatel okolních bytů.

„Jste Američan? Zastřelíme vás.“ Severokorejské děti se učí nenávidět USA a poslouchat Kima

V rámci opatření souvisejících s nejvyšším stupněm ohrožení terorismem požádala policie o pomoc při zajišťování bezpečnosti nejen v hlavním městě armádu. Po celé zemi má být za tímto účelem rozmístěno asi 1000 vojáků.

Stanice londýnského metra Parsons Green, kde byl teroristický čin spáchán, byla dnes znovu otevřena. Trasa District Line obnovila provoz už v pátek večer, i když zpočátku měly spoje zpoždění.

SDÍLET
sinfin.digital