Texaská odpověď na řádění střelce: Více zbraní a ozbrojení bodyguardi v kostelech

Něco se změnilo. Když v neděli střelec chladnokrevně v baptistickém kostele popravil 26 lidí včetně malých dětí, místní věděli, že musí udělat všehno pro to, aby se nic podobného již nikdy neopakovalo. Na společenské debaty o omezení zbraní, které spontánně propukají po každém takovém masakru, ale nedošlo. Řešení v Texasu je podle místních přesně opačné - volají po více zbraních a ozbrojených hlídkách v kostelech. Jejich argumenty jsou zdánlivě neprůstřelné – pokud by více lidí bylo v nešťastném kostele ozbrojených, jen stěží by zahynul někdo jiný než pomatený útočník. 

V Texasu mají oblíbené rčení: „Špatného chlápka se zbraní zastaví jenom dobrý chlápek se zbraní.“ Pokud by to tak bylo, neměl by masový vrah ze Sutherland Springs šanci. Pistolí, koltů a pušek je totiž v Texasu opravdu hodně.

Střelec z Texasu neměl mít prověrku na koupi zbraně. Úřady udělaly chybu, neuvedly dřívější odsouzení za násilí

Místní farmář Mike Jordan, který během masakru přišel o svého vnuka, má na své levé noze vytetované vše, co je pro něj podstatné – dva kolty a mapu Texasu. „Když jdu ven, tak si vždycky beru svou pušku AR-15,“ říká usedlík, který má podle svých slov doma dvacet dalších zbraní.

Podobně jako Jordan je na tom i zbytek městečka. Alespoň jednu zbraň má téměř každá domácnost, ven z domova chodí neozbrojený jen málokdo. „V místní komunitě je zbraní opravdu hodně. Ale zbraně nezabíjejí lidi, to dělají jiní lidé,“ míní místní šerif Joe Tackitt.

Podle některých by však místní komunita měla být ještě vyzbrojenější, a to zejména na takových místech, jako jsou kostely, uvádí deník Washington Post. Pak by se podle Texasanů dalo podobným masakrům zabránit. „Pokud by každý v tom kostele měl u sebe zbraň, kolik lidí by zemřelo? Nejspíše vůbec nikdo,“ tvrdí rezolutně místní učitel v důchodu Kevin Langdon. Sám má doma asi padesátku zbraní, od relikvií z občanské války až po samopaly AK-47, které používá na divoká prasata.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Langdon není sám, kdo chce zavést ozbrojené stráže v kostelech. Podle evangelické farářky Brandy Johnsonové byl nedělní masakr jasným znamením, že se něco musí změnit. „Myslím, že bychom měli mít určené ozbrojené hlídky, které budou na stráži,“ tvrdí Johnsonová, která dříve pracovala na ministerstvu vnitřní bezpečnosti. „Vím, na co se v takových případech zaměřit. Na jakékoliv projevy nervozity, na tiky, cokoliv podezřelého,“ vysvětluje farářka.

Texasané, zastánci zbraní i Donald Trump se shodují. „Nejde o problém se zbraněmi. Jde o problém psychicky nemocného člověka,“ řekl za všechny v reakci na 26 mrtvých lidí včetně dětí americký prezident z Japonska. Zapomněl jen dodat, že část problému leží i v tom, že se tento podle něj psychicky nemocný člověk, který byl navíc odsouzený za domácí násilí, ke zbraním vůbec dostane.

Jak však přijde na otázku zbraní, jsou mezi Američany hluboké příkopy. Pouze tři z deseti vlastníků zbraní totiž věří, že omezení dostupnosti zbraní by znamenalo méně takovýchto incidentů. Naopak z těch, kdo zbraň nevlastní, je o tomto trendu přesvědčeno 56 procent lidí, ukazují data výzkumné společnosti Pew Research.

Vyvrhel, násilník, militantní ateista. Střelec z Texasu měl děsivou minulost

„Pro lidi, kteří podporují vlastnictví zbraní, zkrátka téměř neexistuje spojení mezi masakry spáchanými pomocí zbraní a dostupností zbraní na trhu. Vnímají právo ozbrojovat se jako svou základní svobodu, tři ze čtyř uvádějí, že tato svoboda je naprosto zásadní ke vnímání pocitu vlastní svobody,“ dodává Pew Research.

Spojené státy a zbraně jsou spolu pevně propojené. Vlastnictví zbraní je zaručené druhým dodatkem americké Ústavy, hned za právem na svobodou projevu. A ačkoliv se po každém masakru množí argumenty pro omezení či rozšíření přístupu k nim, nejpravděpodobnější scénář je, že za týden si na incident ani 26 vyhaslých životů z ospalého texaského městečka většina Američanů nevzpomene.

SDÍLET
sinfin.digital