Thajsko se loučí s milovaným králem, na kremaci se do Bangkoku sjeli lidé z celé země

Více než 200 000 truchlících lidí se zatím v Bangkoku shromáždilo na trase, kudy se bude ubírat pohřební průvod ke zpopelnění thajského krále Pchúmipchona Adundéta. Oznámily to místní úřady. Král zemřel loni v říjnu ve věku 88 let.

Pohřební ceremoniál, který trvá pět dní, začal v úterý. Vyvrcholením je právě dnešní obřad zpopelnění ve zlatém pavilonu před královským palácem v thajské metropoli. Očekává se účast čtvrt milionu lidí, včetně představitelů čtyř desítek zemí.

Čech utekl do Thajska, aby nemusel do vězení. Svobodu si však stihl užít jen pár let

Vlastní obřad začal příjezdem, asi s dvacetiminutovým zpožděním, králova syna a následníka. Nový král Mahá Vatčirálongkón vystoupil z vozu Rolls-Royce v důstojnické uniformě, aby podle tradice jako nový král vedl obřad. Buddhističtí mniši začali s modlitbami.

Thajsko po smrti krále drželo rok oficiální smutek. Král za sedmdesátiletého vládnutí, které provázely politické otřesy, ale i prudký rozvoj této jihoasijské země, představoval pilíř stability.

Ceremoniál je kombinací buddhistických náboženských obřadů a rituálů hinduistických bráhmanů.

Ovčáček je idiot, měli by ho žalovat, Zeman dal královně cetku, říká exporadce prezidenta

Kolem starého města se už před několika dny začaly tvořit dlouhé fronty lidí oděných do černé, kteří čekají na otevření vstupu do prostor, kde se bude konat čtvrteční obřad. Někteří přinesli také obrazy zesnulého Pchúmipchona.

Na místě královského pohřebního obřadu bylo vztyčeno osm konstrukcí, které symbolizují osm hor, jež jsou podle thajského náboženského systému vrcholy univerza. Stavba tohoto komplexu trvala rok. Panovníkovo tělo sem bude dnes převezeno z paláce. Hranici, zdobenou květy ze sedmi druhů santalových stromů, díky které se má panovníkova duše dostat do nebe, zapálí jeho syn.

Země, kde jsou lidská práva vtip, slibuje změny. Saúdský korunní princ zavelel k obratu na „umírněný islám“

Pchúmipchon Adundét se těšil nesmírné úctě a oblibě. U politiků měl značnou autoritu, ačkoli neměl prakticky žádnou politickou moc. V Thajskuse během jeho panování vystřídalo 26 vlád.

Podle agentury AFP je velmi těžké odhadovat popularitu monarchie, chráněné velmi přísnými zákony o urážce majestátu, ale pro mnoho truchlících ztělesňoval zesnulý král otce národa - a jeho narozeniny se také slavily jako svátek otců.

SDÍLET
sinfin.digital