„Tohle není naše africká kultura.“ V Ugandě se rozhořel spor o sexuální výchovu dětí

Víc než čtvrtina ugandských dívek ve věku od 15 do 19 let je těhotná nebo už má porod dokonce za sebou. Rodinný život tak pro ženy v Ugandě, které mají v průměru kolem pěti dětí, začíná už ve velmi útlém věku. Právě tento trend měly za úkol zvrátit nové návrhy, které počítaly mimo jiné se zavedením sexuální výchovy dětí ve věku od deseti let a rozdáváním antikoncepce mladistvým. Plány ale ugandské ministerstvo zdravotnictví smetlo je ze stolu.

Návrhy na rozšíření sexuální výchovy i pro desetileté děti a distribuci antikoncepce pro lidi ve věku 15 let v Ugandě vyvolaly nevídaný povyk. Plán, který měl omezit vysokou míru těhotenství u náctiletých dívek, je podle tamního ministerstva zdravotnictví nemorální a povede k promiskuitě. Návrhy přitom připravil právě jeden z odborů ministerstva zdravotnictví za podpory místních neziskových organizací.

Lidí, kteří nemají co jíst, přibývá. Ideální podhoubí pro terorismus, varují odborníci

„Jak můžete vyučovat sexuální výchovu a poskytovat služby rodičovského plánování dětem mladším 18 let? Neziskové organizace by se měly stydět,“ prohlásil ministr zdravotnictví Joyce Moriku.

Ke kritice se navíc přidala i ugandská první dáma a zároveň ministryně školství Janet Museveniová, která návrhy označila za „erozi morálky“. Na akci pořádané u příležitosti Dne dívek minulý týden prohlásila: „Už nemáme pýchu na to říct ne. Lidé dostávají antikoncepci, aby ji mohli využívat a dělat, co chtějí – mají sex, berou prášky, otěhotní a jdou na potrat. To není naše africká kultura.“

Neziskové organizace ale nad reakcí vlády kroutí hlavou. Návrhy jsou podle nich naprosto v pořádku, protože mladiství v Ugandě většinou zahajují sexuální život v šestnácti letech. Moderní způsob antikoncepce navíc v zemi využívá jen 24 procent žen.

Uganda zřídila inkvizici kvůli pornu. Může prý za homosexualitu a incest, vláda za něj chce zavírat

„Pokyny nedoporučují plánovat rodičovství pro desetileté děti,“ reaguje na vlnu kritiky ugandské vlády Asia Russell z organizace Health Gap Project a připomíná, že k vytvoření nových pravidel přispělo samo ministerstvo, které je teď neváhá kritizovat. Russell navíc upozorňuje, že těhotenství mladistvých dívek je v Ugandě dlouhodobý problém a situace se za posledních deset let nijak nezlepšila. Vláda přitom před řešením situace strká hlavu do písku.

„Vím, že jsou pro nás morálka, náboženství a kulturní normy velmi důležité. Ale dokud budeme předstírat, že naše mladé dívky nemají sex a nestávají se těhotnými, budeme jim dělat špatnou službu,“ tvrdí Justine Balya z organizace Human Rights Awaareness and Promotion Forum. Proti rozhodnutí ugandské vlády se postavil i Populační fond OSN.

SDÍLET
sinfin.digital