Tragická nehoda v Indii. Nejméně 119 mrtvých po vykolejení vlaku

Na Severu Indie ráno vykolejil vlak se 14 vagony. Podle listu Times of India při nehodě zemřelo nejméně 119 lidí, dalších 150 je zraněných. Záchranné práce stále pokračují a očekává se, že počet obětí bude ještě stoupat.

Příčinu tragické nehody vyšetřovatelé zatím stále neznají, podle prvních zpráv za ní ale může být poškozená kolej.

Policie a dobrovolníci se stále snaží vyprostit lidí uvězněné pod vagony, které se převrátily na bok, uvedl zástupce indické policie. Řada cestujících zůstává také uvězněna uvnitř zdeformovaných vozů. Desítky vážně zraněných už sanitky převezly do nemocnice.

Vlaková neštěstí v Indii

9. září 2002 - V důsledku sabotáže maostické skupiny, která vytrhala koleje, vykolejil vlak jedoucí na trati z Kalkaty do Dillí na mostě u města Rafigandž a některé vagony spadly do řeky. Zemřelo nejméně 130 cestujících. 29. října 2005 - Po vykolejení vlaku se sedm ze 14 vagonů soupravy zřítilo do řeky u Města Valigonda 30 kilometrů od Haidarábádu ve státě Ándhrapradéš. Zemřelo 114 lidí, další dvě stovky utrpěly zranění. 20. listopadu 2016 - Přinejmenším 96 mrtvých a více než 100 zraněných si vyžádalo vykolejení čtrnácti vagonů osobního vlaku na severu Indie. Konečná bilance bude možná ještě vyšší, protože mezi raněnými je až sedm desítek lidí zraněno těžce.

Vlak vykolejil nedaleko průmyslového města Kánpur v severoindickém státě Uttarpradéš, který hraničí s Nepálem. Kánpur je dopravním uzlem, jeho okolím projedou denně stovky vlaků. Mnoho jich muselo být kvůli nehodě odkloněno na jinou trasu.

Premiér Naréndra Módí už vyjádřil soustrast pozůstalým a oznámil, že rodiny obětí dostanou 200.000 rupií (75.000 Kč) a těžce zranění pak 50.000 rupií. Odškodné bude vyplácet také ministerstvo drah.

Železniční nehody nejsou ale v Indii nijak výjimečné, uvedla agentura AP. Stojí za nimi většinou lidská chyba či zastaralá technika. I přesto je železniční doprava mezi Indy velice oblíbená. Každý den ji využije až 23 milionů obyvatel země.

SDÍLET
sinfin.digital