Třetí den v plamenech a masové evakuace. Hasiči v Izraeli bojují s dílem žhářů

Požáry se kvůli suchu a větru šíří na několika místech země. Největší komplikace jsou v Haifě a jejím okolí. Ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan dnes řekl v rozhlasu, že polovina z ohňů byla zřejmě založena úmyslně. Nejméně čtyři podezřelé čeká soud. 

Žháři se podle jednoho z hasičů pokusili zapálit i hasičskou stanici v Haifě, aby ztížili hašení. Ve městě bylo uzavřeno několik silnic a škol a evakuovat se muselo na 60 tisíc lidí, uvedla izraelská televizní stanice Channel 2. Starosta města v televizi řekl, že požáry jsou na několika místech. Nejméně jeden z nich způsobil odhozený oharek cigarety na místě, kde byly hořlaviny.

Izrael sužují požáry

Haifa zažila velký požár před šesti lety, kdy s hašením musel pomáhat americký tanker. O život tehdy přišlo 40 lidí, většinou vězeňských strážců a policistů.

Z preventivních důvodů byla evakuována univerzita v Haifě a izraelská energetická společnost vyhlásila pohotovost. Kvůli poškození některých částí vedení byl proud na několika místech přerušen.

Izrael sužují požáry

Podle policie se obnovil už uhašený požár v židovské osadě Talmon na Západním břehu Jordánu, kde se plameny od hořících plynových zásobníků rozšířily do okolí a obyvatelé museli být evakuováni. V osadě Modiin zůstaly uzavřeny školy i několik silnic.

SDÍLET
sinfin.digital