Třetí schůzka Trumpa s Kimem přišla nečekaně. Co se bude dít dál?

Nečekané setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem může odstartovat další kolo snah o denuklearizaci Korejského poloostrova. Oba státníci si navzdory krachu předchozího jednání v Hanoji pochvalovali vzájemné vztahy a Trump pozval Kima na návštěvu Washingtonu. Jak ke schůzce došlo a co bude znamenat? Přinášíme základní otázky a odpovědi.

Jak k setkání Trumpa s Kimem došlo?

Schůzka, která nebyla podle dostupných zdrojů v plánu, se zrodila velice rychle a netradičně. Zatímco klasicky předchází setkání hlav států dlouhé týdny či měsíce diplomatických jednání, nyní to vypadá, že se vše zrodilo během summitu skupiny G20 v japonské Ósace. Trump v sobotu tweetoval, že by se mohl s Kimem setkat v pohraniční demilitarizované zóně, „potřást mu rukou a pozdravit jej“.

K tomu nakonec skutečně došlo. Co víc, Trump využil Kimovy nabídky a stal se prvním americkým prezidentem, který navštívil Severní Koreu. Byť na území komunistické diktatury udělal jen pár kroků. Kim s Trumpem se navíc setkali i s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Také toto setkání je historicky výjimečné.

Česko odmítlo socialistu v čele EU. Hra o unijní trůny skončila krachem a další je na obzoru

Co schůzka znamená? Dohodlo se na ní něco?

Kromě výše zmíněného strávili Trump a Kim téměř hodinu společným jednáním ve vesnici Panmunjom na jihokorejské straně. Celá záležitost je značně symbolická. Po krachu únorového summitu ve Vietnamu signalizuje zájem obou stran na dalších rozhovorech. Ostatně Trump s Kimem byli v kontaktu i v mezidobí. Kim přál americkému prezidentovi k narozeninám, Trump mu zase na oplátku poslal v červnu osobní dopis.

Státníci se shodli na vytvoření nových vyjednávacích týmů, které se poprvé setkají v následujících týdnech. Měly by obnovit debaty o severokorejském jaderném programu a o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova. Předmětem debat může být i zmírnění sankcí, které USA uvalily v minulosti na KLDR.

Jaký měla schůzka ohlas v USA a KLDR?

Americká média zkoumají smysl a pozadí setkání, přičemž upozorňují, že pro Trumpa mohlo znamenat především další příležitost předvést se před televizními kamerami. List Washington Post napsal, že obraz vyjednavače se Trumpovi může hodit zejména ve chvíli, kdy eskaluje napětí mezi USA a Íránem.

Ondráčka: Vadí mi, že protesty nemají pokračování. Babiše se musíme zbavit

O schůzce referovala také severokorejská státní televize KCNA. Její zpráva se nesla v oslavném duchu. Televize setkání prezentovala jako „úžasnou událost“, zmínila dobré osobní vztahy mezi Trumpem a Kimem a dodala, že lídři obou zemí zůstanou v kontaktu i nadále.

Jaké jsou nyní vztahy mezi Spojenými státy a Severní Koreou?

Vývoj ve vztazích obou zemí prošel za Trumpovy éry dramatickým vývojem. Od prvních hrozeb útokem v době severokorejských raketových testů přes setkání v Singapuru, kde si oba lídři notovali, se dostal k summitu v Hanoji. Ten ale skončil krachem a vypadalo to, že se věci vrátí do původního stavu. Schůzka v demilitarizované zóně opět mění dynamiku dialogu.

„Rozvinuli jsme velice dobré vztahy a vzájemně si velice dobře rozumíme. Věřím, že on mě chápe, a myslím, že já chápu jeho. Občas to může vést k velice dobrým věcem,“ pochvaloval si Trump. O tom, že si s Kimem znovu začal notovat, svědčí i další věc – Trump pozval severokorejského diktátora na návštěvu Washingtonu.

Holec: Opozice sní, že Babiše porazí jako tým. Je to jako loď, do které teče už před plavbou

Co očekávat dál?

Zásadním americkým cílem je, aby se KLDR zbavila svých jaderných zbraní. Za to Washington slibuje zmírnění tvrdých sankcí, které dopadají na severokorejskou ekonomiku. K tomu je ale zatím stále ještě daleko. Únorová schůzka v Hanoji ztroskotala právě na míře uvolnění sankcí. KLDR požadovala výměnou za zmrazení jaderného programu jejich úplné zrušení, na což USA odmítly přistoupit.

Současnou vizí Spojených států je podle listu New York Times nejen to, aby KLDR uzavřela jaderné středisko v severokorejském Jongbjonu. Kromě toho požadují, aby přiznala a zmrazila vývoj i v dalších lokalitách, kde podle amerických a jihokorejských zpravodajských služeb dochází k produkci obohaceného uranu. Podobné snahy však v minulosti vždy selhaly.

SDÍLET
sinfin.digital