Tři tisíce vojáků a policistů. Izrael evakuuje židovskou osadu Amona, místní bojují ohněm a kameny

ČTK

01. 02. 2017 • 12:10

Izraelská policie zahájila evakuaci židovské osady Amona na palestinském Západním břehu Jordánu. K akci bylo povoláno na 3000 vojáků a policistů. Armáda dala jejím asi 300 obyvatelům v úterý ráno 48 hodin na evakuaci. Vyklizení osady nařídil v roce 2014 nejvyšší soud, protože osada byla postavena nelegálně, na soukromých palestinských pozemcích. Osadníci a jejich příznivci se snaží policii bránit ve vstupu, zapálili pneumatiky a vystavěli na přístupových cestách barikády.

Pod kopcem, na němž Amona stojí, čekají na osadníky přistavené autobusy. Protestující házeli kamení na policisty, kteří podle izraelských sdělovacích prostředků nejsou ozbrojeni. Odpůrci evakuace už dříve oznámili, že hodlají protestovat, ale že nepoužijí násilí.

Někteří z obyvatel se uzamkli v domech, jiní se připoutali k těžkým předmětům, další nalili olej na silnici, po které postupuje policie. Několik rodin s malými dětmi odešlo dobrovolně ještě před zahájením evakuace. Ostatní ale tvrdí, že zůstanou a budou se bránit pasivními prostředky. "Neodejdeme ze svých domovů dobrovolně. Dostaňte nás ven, pak půjdeme. Toto je pro sionismus černý den," sdělil jeden z osadníků Avichaj Bavaron přítomným novinářům.

Amona patří k největším z asi sta osad, které jsou zatím nelegální i z pohledu izraelského práva. Podle mezinárodních zákonů jsou nelegální všechny, protože jsou vybudované na okupovaném území.

Amona vznikla v 90. letech na kopci, pod nímž jsou palestinské vesnice. Hlavní přístupové cesty jsou uzavřeny od úterka. Armáda se připravovala na problémy a jednotka poslaná do Amony dostala speciální výcvik. Vojáci se připravovali na konkrétní situace jako například, jak postupovat v případě, když některý z evakuovaných bude příbuzný nebo když osadníci začnou střílet na palestinskou vesnici. Kontakt s osadníky budou mít ale hlavně policisté, armáda akci zajišťuje z odstupu.

Vláda se snažila evakuaci Amony odvrátit. V prosinci se s osadníky dohodla na alternativním plánu, podle nějž může část rodin zůstat poblíž v mobilních domech, které budou umístěny na pozemcích, o něž se zatím nikdo nehlásí. V osadě žilo asi 50 rodin a zhruba polovina bude přesunuta do těsné blízkosti. Toto řešení ale napadli u soudu obyvatelé sousedních palestinských vesnic. Poukázali na to, že vláda rozdělila zabrané parcely na malé celky. Některé patří majitelům, kteří na Západním břehu stále žijí, ale ostatní lidem, kteří odešli po vzniku Izraele do diaspory. Stát tyto pozemky označuje za opuštěný majetek a hodlá jej dát k dispozici osadníkům. Soud se k petici má teprve vyjádřit, ale armáda evakuaci přesto nařídila už nyní.

V současné izraelské koaliční vládě je mnoho příznivců osad. Navrhli zákon, jenž má umožnit nepovolené osady zlegalizovat. Bude-li schválen, nebude použitelný retroaktivně, takže na Amonu se už vztahovat nemůže. Zákon počítá s tím, že osadníci budou moci využívat palestinské pozemky, i když je nebudou moci vlastnit. Palestincům, kteří prokážou vlastnictví, bude nabídnuta kompenzace. Poslední slovo k zákonu bude mít nejvyšší soud.

SDÍLET