Třístupňový lockdown aneb „BoJo“ se vyhýbá celostátní karanténě

Tak jako Česká republika má rozdělené okresy podle koronavirového semaforu, přechází i Velká Británie na podobný systém. Děje se tak sice o něco později než u nás, ale možná o to efektivněji.

V pondělí představil britský premiér Boris Johnson v parlamentu nový třístupňový systém, který stanovuje opatření proti šíření koronaviru pro jednotlivé oblasti. Každý stupeň udává restrikce, kterými se daný region musí řídit. Systém vznikl především jako reakce na narůstající počet případů na severozápadě země, kde se reprodukční číslo momentálně pohybuje mezi 1,3 až 1,6.

Medium

V nejmírnější kategorii je momentálně celý jih Velké Británie. Platí zde povinnost zavírat restaurace, bary a hospody ve 22 hodin a lidé se smí scházet nanejvýš v šesti (s výjimkou pohřbů a svateb). Do této kategorie zatím spadá i devítimilionový Londýn.

Podle slov starosty metropole Sadiqa Khana tomu tak ale nemusí být na dlouho. Uvedl mimo jiné, že Londýňané by měli pečlivě sledovat situaci, která se obzvláště tento týden může rychle změnit. Virus se podle něj doslova šíří napříč celým hlavním městem.

High

Druhý, o něco přísnější stupeň, momentálně platí na severním a západním území Spojeného království. Zde je zakázáno stýkat se s lidmi z jiných domácností ve vnitřních prostorách. Dvě domácnosti se tak mohou potkat například v parku, ale stále s ohledem na „pravidlo šesti osob“ a dodržování dvoumetrových rozestupů. 

Hospody a restaurace zatím zůstávají otevřené, domácnosti se ovšem nesmí potkávat ani tam. Tento stupeň se vztahuje na velká města jako jsou Manchester, Leeds, Birmingham, Leicester nebo Nottingham a oblasti k nim přilehlé.

Britská karanténa na vlastní kůži

Very high

Nejvyšší stupeň tzv. three-tier lockdown systému připomíná situaci z jara, kdy byl vyhlášen celkový lockdown, tedy zákaz vycházení. V oblastech zařazených do této kategorie je zakázáno stýkat se s jinými domácnosti jak uvnitř, tak venku; restaurace a bary musí zavřít (s výjimkou těch, které vydávají jídlo s sebou). Lidem z těchto oblastí úřady doporučují omezit cesty a naopak ostatním se nedoporučuje cestování do těchto míst. O uzavření různých obchodů a také třeba posiloven mají rozhodnout politici přímo na postižených místech. 

Tento stupeň platí pro Liverpool, Knowsley, Wirral, St Helens, Sefton a Halton. Jen pro představu – v regionu Liverpool City žije zhruba 1,5 milionu lidí. Anglický tisk tak přišel například se zprávami, že si lidé v místních hospodách, které se od středy zavírají, začali přát veselé Vánoce. Prý kdyby se už do té doby neviděli...

Premiér Johnson ve svém pondělním projevu Brity ujistil, že školy, univerzity a nezbytné služby zůstávají otevřené. Jeho „slova útěchy“ o finanční podpoře se ovšem zdají být rozporuplně přijatá, minimálně podle titulků novin, které v pondělí a úterý vyšly.

Jakkoliv se koncepce nového systému zdá složitá, vláda je přesvědčená, že tento lokální lockdown bude úspěšnější než celostátní. Dost možná i proto, že jih, který je ekonomickým centrem země, zatím dýchá. Otázkou je, jak dlouho ještě dokáže dýchat za sebe i ostatní.

Pět fází smutku premiéra Babiše a země v rukách šílence

Rakouští vědci mají vysvětlení, proč roušky fungují. Ukazuje se rozdíl mezi covidem a chřipkou

SDÍLET
sinfin.digital