Trump chce severokorejskou hrozbu řešit na vlastní pěst. Klidně i Číně navzdory

MIA

03. 04. 2017 • 12:00

S pomocí nebo bez ní, Donald Trump chce řešit hrozbu, kterou v sobě skrývá jaderný program Severní Koreje nehledě na to, zda Čína půjde s ním. Před nadcházející schůzkou s čínským protějškem Si Ťin Pchingem tak vysílá jasný vzkaz Pekingu.

S komunistickou diktaturou si Trump chce poradit nehledě na Peking. „Pokud Čína nehodlá řešit Severní Koreu, pak my ano. To vám říkám,“ prohlásil Donald Trump v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Prezident USA je současně přesvědčen, že i pokud bude postup záviset jen na jeho zemi, bude úspěšný.

„Čína má na Severní Koreu velký vliv. A Čína se rozhodne, že nám se Severní Koreou pomůže, nebo nikoliv. Pokud nám pomohou, bude to pro Čínu velmi dobré, pokud ne, nebude to dobré pro nikoho,“ nechal se slyšet americký prezident.

Spojené státy se obávají, že by Severní Korea mohla v brzké době vyvinout raketu, která by byla schopná nést jaderné hlavice a zasáhnout pevninskou Ameriku. Na „velmi špatné chování“ ze strany KLDR upozornil republikánský prezident i prostřednictvím svého populárního účtu na sociální síti Twitter.

USA mají vůči KLDR dlouhodobě zavedené sankce, stejně jako řada jiných států. Právě to je jednou z možností, kudy se bude politika Donalda Trumpa vůči zemi vedené diktátorem Kim Čong-unem ubírat i nadále. Odborníci upozorňují na skutečnost, že vojenská operace by byla nesmírně nákladná a nejistá. Jistým zlomem už ale je, že ji Trumpova administrativa začala poměrně otevřeně připouštět.

Čína je dlouholetým spojencem Severní Koreje, ačkoliv na vzájemné vztahy rovněž vrhly stín nedávné testy balistických raket ze strany KLDR. Peking se obává, že v případě pádu režimu Kim Čong-una by došlo ke sjednocení obou Korejí a USA by měly ideální podmínky k vytvoření vojenské základny u hranic s Čínou.

SDÍLET