Trump cíleně nedoplňuje svoji vládu. Obchází Senát a oslabuje některé ministry

01. 05. 2019 • 18:00

Americký prezident Donald Trump razí během svého úřadování kontroverzní strategii. Především v posledních měsících nechává klíčové úřady bez stálého vedení. Dočasné šéfy mají i některá důležitá ministerstva. Praxi, která oslabuje vliv takových členů administrativy, přitom šéf Bílého domu kvituje.

Více než jakýkoli jiný prezident sází Donald Trump na dočasné ministry, neboli na členy kabinetu, kteří vykonávají funkci bez potvrzení Senátem. V současnosti tento krok schází dvěma ministrům – obrany a vnitřní bezpečnosti. Ještě začátkem dubna neměl souhlas Senátu ani ministr vnitra.

Problém se přitom týká i dalších členů administrativy. Trump má dočasného personálního šéfa Bílého domu a schvalovací proces v Senátu za sebou nemá ani jeho nově vybraná velvyslankyně při Organizaci spojených národů. List Washington Post, který vede průběžně aktualizovaný přehled o obsazení administrativy, navíc spočítal, že k tomuto pondělku Trump nikoho nenominoval hned na 143 klíčových postů.

Potíže s jejich obsazováním provázely i předchozí prezidenty, Trump ale atakuje rekordní čísla. Ministerstvům a klíčovým vládním úřadům chyběl během Trumpovy vlády stálý šéf v průměru 388 dní za rok. Číslo přesahuje standardní počet dní kvůli metodice, která sčítá každý úřad zvlášť a výsledné číslo dělí počtem Trumpových let ve funkci. Tak vysokých hodnot nedosahoval žádný z jeho předchůdců za posledních 50 let.

Trump přitom v počtu dočasných šéfů úřadů problém nevidí, což vysvětluje, proč neposílá své lidi do Senátu, ačkoli republikáni drží v horní komoře většinu a nemusel by se tak pokaždé strachovat, jak tomu bylo například v uplynulém volebním období. „Mám je rád. Umožňují mi větší flexibilitu. Rozumíte? Mám je rád, tak jich pár máme. Máme skvělý, skvělý kabinet,“ prohlásil Trump před americkými reportéry v lednu.

Jenže praxe, na kterou v posledních měsících sází stále častěji, je problematická hned ze dvou důvodů. Trump tím bere Senátu jednu z jeho nejdůležitějších funkcí. Horní komora má kontrolovat členy exekutivy, od toho je i onen proces potvrzování ve funkci. „Senát se tímto zabýval už během úřadování úplně prvního Kongresu, když Georgi Washingtonovi nařídil posílat nominace do Kapitolu v rozumném tempu,“ popsal pro New York Times profesor z New York University Paul Light, který se procesem jmenování členů kabinetu dlouhodobě zabývá.

Ostatně Trumpovy okolky se nelíbí ani současným soudcům Nejvyššího soudu. Clarence Thomas v roce 2017 prohlásil, že by měly existovat limity, které by omezily prezidentovy možnosti doplňovat kabinet pouze dočasnými členy. Nic takového ale zatím neplatí. I dočasný ministr má přitom takřka totožné pravomoci toho schváleného Senátem.

Jenže v tom je právě druhý problém. Jednou věcí je formální stránka úřadu a jeho možností, jinou záležitost ale představuje neformální vliv takového člena vlády. „Chcete mít potvrzené ministry, protože mají mnohem větší autoritu dělat rozhodnutí a zavádět pravidla,“ prohlásil senátor James Lankford.

Náramně je to aktuálně znát na příkladu ministerstva obrany, jehož vliv a rozhodovací schopnosti jsou klíčové i pro evropské spojence USA, tedy například i pro Česko. Ministerstvo obrany momentálně vede dočasný ministr Patrick Shanahan, jenž je v této roli již 120 dní. Kromě něj má ale podobný status přibližně čtvrtina zaměstnanců na seniorních pozicích. Náprava přitom může přijít až po schválení Shanahana v Senátu.

Eric Fanning, jenž působil jako dočasný ministr v administrativě Trumpova předchůdce Baracka Obamy, připodobnil pro list Politico současnou Shanahanovu pozici k člověku, který zajišťuje, aby vlaky jezdily tak jak mají, ale nemůže měnit jejich trasy. Tedy v klasické české variantě: topí a svítí, ale nečiní zásadní rozhodnutí.

Projevilo se to, když Trumpova administrativa označila Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. Shanahan s krokem nesouhlasil, ale neodvážil si osobně oponovat prezidentovu poradci pro národní bezpečnost Johnu Boltonovi a ministru zahraničí Mikeu Pompeovi, kteří oba potvrzovacím procesem v Senátu prošli. Nesouhlas tak vyjádřil jen jeho náměstek, čili nižší šarže s omezeným vlivem.

Minimálně v případě ministerstva obrany se ale zřejmě blýská na lepší časy. Vzhledem k personální situaci, kterou může vyřešit jen stálý ministr, Trump zřejmě Shanahana oficiálně nominuje a pošle jej Senátu ke schválení. Podle zdrojů Politica by se tak mělo stát hned poté, co Pentagon dokončí prověřování jeho vztahu k bývalému zaměstnavateli, jímž je firma Boeing.