Trump je na twitteru napřed. Britům vzkazuje, že útočníka z metra měli na očích

Páteční teroristický útok v londýnském metru spáchali lidé, které má londýnská policie přímo na očích. Na twitteru to napsal americký prezident Donald Trump, narážel tak zřejmě na radikální muslimské kruhy ve Velké Británii. Připomněl při tom, že se islamisté radikalizují na internetu a zmínil, že je nutné proti tomu výrazně zakročit. trumpova slova vzbudila pozornost, protože britské úřady tou dobou o pachatelích a pozadí útoku nic nevěděly a nezveřejnily.

„Další útok v Londýně od ubohého teroristy. Tohle jsou nemocní a vyšinutí lidé, které má Scotland Yard na očích. Musí být proaktivní!“ napsal Trump na adresu londýnské policie.

Exploze v londýnském metru muži sežehla hlavu. Výbuch měl být mnohem ničivější, soudí expert

Není jasné, o co Trump své tvrzení opírá. Světová média nepřinesla do doby jeho tweetu o pachateli či pachatelích útoku žádné zprávy. Britská policie pouze oznámila, že případ vyšetřuje jako teroristický čin, při kterém byla použita improvizovaná nálož.

Prezident USA rovněž uvedl, že proti teroristům je podle něj potřeba zaujmout výrazně tvrdší postoj. Zmínil roli internetu, kde se islamisté radikalizují. „Je to hlavní prostředek jejich náboru, to musíme utnout,“ uvedl.

Trump pak pokračoval na sociální síti ve vzkazech týkajících se bezpečnosti USA. Londýnský útok použil jako důkaz, že je nutné zpřísnit pravidla pro cesty do USA. „Zákaz cestování do USA by měl být výrazně širší, přísnější a více konkrétní. Je stupidní, že by to ale nebylo politicky korektní,“ postěžoval si prezident. 

EXKLUZIVNĚ: Liglass měl 800 milionů zaplatit už v srpnu. Peníze nepřišly a šéf firmy mlčí

Jeho administrativa dokázala po vleklých soudních tahanicích prosadit alespoň okleštěnou verzi zákazu cest od USA pro specifické skupiny. Konkrétně jde o občany několika převážně muslimských zemí, se kterými se ale riziko mezinárodního terorismu, jaký zažívá západní Evropy, nijak výrazně nepojí.

Kritici proto Trumpovo opatření považovali za rasistické a založené na náboženské netoleranci. Experti zpochybňovali efekt, který má přinést.

SDÍLET
sinfin.digital