Trump na pranýři: Bush s Obamou prolomili mlčení a ostře zkritizovali svého nástupce

Bývalí američtí prezidenti George Bush a Barack Obama se v hodnocení nového šéfa Bílého domu dlouho drželi zpátky, tento týden však oba prolomili mlčení a s kritikou Donalda Trumpa nešetřili. Přestože ani jeden Trumpa výslovně nejmenoval, posluchači nezůstali na pochybách, že jejich projev je směřován právě k novému republikánskému prezidentovi.

„Naše politika se zdá být mnohem víc náchylná ke konspiračním teoriím a otevřeným lžím,“ prohlásil včera podle BBC bývalý republikánský prezident George W. Bush. Během projevu nepřímo obvinil Donalda Trumpa z populistického nacionalismu a připomenul, že „jsme zapomněli na dynamiku, kterou imigrace vždy přinášela do Ameriky“.

Lízátka, koblihy i hlavolamy. Zmapovali jsme, čím se strany snaží „uplatit“ voliče

Bývalý prezident, který usedl do Oválné pracovny v roce 2000, se dotkl kontroverzní imigrační politiky Donalda Trumpa a jeho nařízení o zákazu vydávání víz obyvatelům osmi zemí, včetně Jemenu, Libye, Somálska nebo Sýrie. Kromě toho podle CNN zkritizoval Trumpovu protekcionistickou obchodní politiku a varoval před důsledky „zastrašování a předsudků“ ve veřejném životě.

„Jsou zde náznaky, že se podpora samotné demokracie ztratila – především mezi mladými lidmi,“ prohlásil před publikem v New Yorku Bush. O pár hodin později s kritikou Trumpa nešetřil ani jeho předchůdce Barack Obama, který vystoupil na shromáždění v New Jersey a Virginii, kam přišel podpořit kandidáty pro tamní mimořádné volby guvernérů.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Obama se objevil na veřejné politické scéně poprvé od odchodu z Bílého domu, o to víc však jeho slova rezonují. „Objevují se lidé, kteří se schválně snaží ostatní naštvat, chtějí démonizovat osoby, které mají jiné názory, chtějí všechny rozeštvat v zájmu krátkodobého taktického prospěchu. Občas je to k uzoufání,“ prohlásil Obama, který varoval před rozdělováním společnosti.

„Co nechceme, je pořád ta stará politika rozdělování, kterou jsme tu viděli mnohokrát už dřív, po staletí,“ konstatoval Obama, který musel poslední týdny sledovat, jak se Trump snaží hodit jeho největší úspěchy (íránskou jadernou dohoda a reformu zdravotního pojištění známou jako Obamacare) do koše.

Trumpova válka s veterány: Rozplakal vdovu po padlém vojákovi, pak ho přistihli při lži

Oba bývalí prezidenti se kritice současného šéfa Bílého domu doposud snažili vyhýbat. Včera však Trumpovi, který ještě před svým zvolením Bushe s Obamou označil za „možná nejhorší“ prezidenty Spojených států, vrátili úder. „Tyto útoky určitě nejsou nijak koordinovány, ale demonstrují, jak široce sdílené jsou obavy kolem současného prezidenta,“ komentoval prohlášení Bushe a Obamy novinář a analytik BBC ve Virginii  Gary O'Donoghue.

Bílý dům se ke slovům George Bushe ani Baracka Obamy zatím nevyjádřil. 

SDÍLET
sinfin.digital