Trump obrátil. Za násilnosti ve Virginii už nenesou vinu jen rasisté, ale také levicoví demonstranti

Americké prezident Donald Trump předvedl další názorový obrat. Před novináři v New Yorku prohlásil, že vinu na víkendových násilnostech v americké Virginii nesou obě strany, v obou táborech jsou ale přitom podle něj dobří i špatní lidé. V pondělí  přitom po silném tlaku výslovně kritizoval za násilí rasisty a neonacisty.

Trump v první reakci na násilnosti ve virginském Charlottesville hovořil o odpovědnosti „mnoha stran“, po silném tlaku médií a politiků ale v pondělí výslovně kritizoval rasisty a neonacisty. V úterý mimo jiné řekl, že levicoví demonstranti „násilně napadli druhou skupinu“.

Al-Káida vyzývá k útokům na vlaky v Evropě a USA. V manuálu radí, jak to udělat a kde jsou slabá místa

Trump byl již o víkendu také kritizován za pozdní reakci. „Prohlášení, které jsem udělal v sobotu, první prohlášení bylo dobré, ale nedělají se komentáře, dokud neznáte fakta,“ hájil se v úterý Trump.

Americký prezident také prohlásil, že za jeho vlády se rasová situace v zemi zlepšila. Dodal, že vytváření pracovních míst by mohlo mít pozitivní vliv na zmenšování projevů rasismu v zemi.

Jako Islámský stát. Američtí rasisté loví mezi nespokojenými, radikalizaci usnadňuje internet

Univerzitní město Charlottesville se v sobotu stalo dějištěm nejsilnějších rasistických projevů v USA za dlouhou dobu. Stovky bělošských rasistů a neonacistů protestovaly proti plánům na odstranění sochy generála Roberta Leea z místního parku. V ulicích se pak střetli s táborem místních, kritizujících neonacismus a rasismus. Jeden z bělošských radikálů se pak rozjel autem proti skupině protestujících a zabil přitom dvaatřicetiletou ženu a 19 lidí zranil.

Trump se v úterý podle agentury Reuters novinářů zeptal, zda by se měla také odstranit socha George Washingtona, protože měl doma otroky. Generál Lee velel ve válce Severu proti Jihu armádě Konfederace, která zastávala zachování otroctví.

Americký prezident se také zastal svého hlavního stratéga Steva Bannona, jehož po víkendových násilnostech mnozí kritizovali, že je tolerantní vůči skupinám propagujícím nadřazenost bělochů či krajně pravicovou ideologii. Bannon podle Trumpa není rasista.

SDÍLET
sinfin.digital