Trump opět útočí na média. Podle průzkumu tím však škodí sám sobě

Byl to jeden z hlavních znaků jeho předvolební kampaně a je to i jeden ze symbolů jeho prezidentství. Donald Trump rád útočí na tradiční média, která ho podle něj účelově poškozují. Nyní se ale ukazuje, že jeho snaha má do značné míry opačný efekt, než zamýšlel. Čím déle Trump média kritizuje, tím méně lidí důvěřuje jemu samotnému.

Trump naposledy vyhrotil vztahy s novináři během návštěvy Portorika. Obyvatelům hurikánem Maria zpustošeného ostrova doporučil, aby nevěřili podle něj lživým zprávám o neadekvátním postupu vlády. Od té doby se do médií pustil z různých důvodů hned několikrát.

Nejsme napojení na Rusko, spojování strany s proruskými akcemi mi vadí, říká Pirát Michálek

Na Twitteru se opřel do televizních stanic CNN a NBC, které označil za „fake news media“. „Zprávy NBC jsou falešné zprávy, a jsou dokonce nečestnější než CNN. Jsou hanbou dobré novinařiny. Není divu, že sledovanost jejich zpravodajství klesá,“ napsal. Následně vyzval senátní výbor, který se zabývá napojením jeho předvolebního týmu na Rusko, aby začal zmíněné stanice vyšetřovat.

Náhlý výpad souvisí s kauzou kolem výroku ministra zahraničí Rexe Tillersona. NBC ve středu přinesla zprávu, že Tillerson nazval během červencové schůzky v Pentagonu prezidenta pitomcem. Tillerson to nepopřel, jen řekl, že se takovými věcmi nebude zabývat. Mnohem ostřeji ale odmítl další informaci, že zvažoval rezignaci na svůj post.

Předvolební Česko: všecko jde jinudy. Komentář Vratislava Dostála

Trump v posledních dvou dnech publikoval nebo sdílel zhruba dvě desítky. Osm z nich se týkalo „fake news“, případně útoků na média. Kritika, která fungovala v kampani, však nyní příliš nefunguje.

Podle průzkumu, který pro agenturu Reuters vypracovala společnost Ipsos, veřejnost s přibývajícími útoky více důvěřuje novinářům. Prezidentovi naopak čísla důvěryhodnosti klesají. Z dotazových více než 14 tisíc respondentů věří tisku 48 procent lidí, což je o devět procentních bodů více než v loni v listopadu, kdy Trump zvítězil ve volbách.

„Alkohol piju s neutuchající chutí,“ pochlubil se Zeman novinářům, kteří se ho na to vůbec neptali

V prezidenta má důvěru stejný počet osob. Proti poslednímu průzkumu si tak pohoršil o tři procentní body. Pro srovnání, jeho předchůdci Baracku Obamovi věřilo na konci jeho funkčního období 57 procent Američanů. 

SDÍLET
sinfin.digital