Trump rozjel ofenzivu za stavbu zdi. Stav nouze budí vášně, nejspíš skončí u soudu

HalfPageAd-1

Adam Kotrbatý

15. 02. 2019 • 19:00

Místo pěti osm miliard dolarů a vyhlášení stavu národní nouze. Americký prezident Donald Trump přešel ve věci stavby bariéry na hranici s Mexikem do ofenzivy. Jeho plán na zisk peněz, které mu Kongres nechce schválit, budí rozepře nejen mezi hlavními stranami, ale dokonce i uvnitř republikánů. Přinášíme odpovědi na klíčové otázky ohledně dění na druhé straně Atlantiku.

Mobile-rectangle-3

Co je stav nouze a jak se vyhlašuje?

Stav nouze vyhlašuje prezident podle zákona z roku 1976, pokud některé okolnosti ohrožují národní bezpečnost Spojených států. Trump míní, že situace na jihozápadní hranici, na níž pohraniční stráž chytí měsíčně mezi 40 až 60 tisíci lidí, tuto podmínku splňuje. S tím ale nesouhlasí demokraté. Faktem je, že počet ilegálních migrantů v USA klesá. Zatímco nyní se počty zadržených pohybují kolem půl milionu ročně, na počátku tisíciletí výrazně přesahovaly milion osob.

Právě tyto rozpory vedou k třenicím, zda má Trump právo vyhlásit stav nouze, aby získal peníze na stavbu bariéry. Trump v takovém případě dá Kongresu vědět, které z jeho pravomocí přebírá. Zákonodárci se poté mají každý půlrok sejít a posoudit, zda důvody pro udržování stavu nouze přetrvávají. Mimochodem, ve Spojených státech platí aktuálně 31 stavů nouze, přičemž ten nejstarší je z roku 1979.

Proč Trump vyhlásil stav nouze?

Prezident chce stav nouze použít, jelikož se mu nepodařilo standardní cestou vyjednat peníze na stavbu pohraniční bariéry. Trump zeď sliboval už v předvolební kampani, stala se jedním z klíčových bodů jeho programu. Po dvou letech ve funkci, v nichž se mohl navíc opřít o republikánskou většinu v Kongresu, ale slib zatím nesplnil.

Nyní rozdělený Kongres, v němž jednu komoru ovládají demokraté, se shodl, že dá Trumpovi na bariéru 1,4 miliardy dolarů. Prezident to ale považuje za nedostatečné. Původně požadoval více než pět miliard dolarů, nyní přisadil a avizoval, že na posílení ochrany jihozápadní hranice USA hodlá vynaložit osm miliard dolarů.

Může Kongres Trumpa zastavit?

Ano, ale má to několik háčků. Kongres nemůže Trumpovi zakázat vyhlásit stav nouze. Jeho kompetence však umožňují prakticky okamžitě po začátku jeho platnosti odhlasovat, že důvody pro vyhlášení stavu pominuly. Musela by se na tom shodnout nadpoloviční většina v obou komorách. Ve Sněmovně reprezentantů, kterou mají pod palcem demokraté, nebude problém. První háček je v Senátu, kde vládnou republikáni. Ani tady by ale snaha zastavit Trumpa nemusela být zprvu marná. Části republikánů se Trumpovo řešení také nezamlouvá a mohli by demokratický návrh podpořit.

Háček číslo dvě ale spočívá v dalším postupu. Stejně jako každý návrh, i tento by musel podepsat prezident. A je prakticky vyloučené, že by Trump zrušil stav nouze, který jen několik dní předtím sám vyhlásil. Kongres může Trumpovo veto přehlasovat. V takovém případě už ale nestačí prostá většina. Pro návrh by musely hlasovat dvě třetiny zákonodárců v každé komoře. Šance na úspěch jsou v takovém případě minimální.

Jak silná je republikánská opozice proti Trumpovu plánu?

Ne tak silná, aby poskytla hlasy potřebné pro přehlasování prezidentského veta. Někteří zákonodárci, například senátoři Susan Collinsová a Rand Paul, už deklarovali, že se jim cesta stavu nouze nezamlouvá. Takto vzpurní jsou ale jen jedinci. Jejich počet nepřesahuje deset lidí. Demokraté přitom disponují jen 47 hlasy v komoře čítající 100 členů.

Znamená to tedy, že si Trump nemusí dělat starosti?

Nikoli. Zrušit stav nouze legislativní cestou je jen jedna z možností, kterou prezidentovi oponenti mají. Daleko pravděpodobnější, a s větší šancí na úspěch, je žaloba k Nejvyššímu soudu. Tam sice mají konzervativci těsnou většinu jednoho hlasu, soudci ale ne vždy soudí podle stranických preferencí. V minulosti už takto Nejvyšší soud pozastavil platnost některých Trumpových dekretů.

Trumpova bariéra

Proč je proti stavu nouze tak velký odpor?

Nejde jen o to, že by si prezident mohl podle libosti přesouvat peníze na stavbu zdi. Vyhlášení stavu nouze je odchylkou od standardního fungování, v němž šéf Bílého domu podléhá omezení a kontrole ze strany Kongresu. Podle analýzy Brennenova centra pro spravedlnost prezident tímto způsobem získává až 136 pravomocí, přičemž ve 123 případech stačí, když Kongresu pouze oznámí, že si je bere. Není zvykem, že by sáhl po všech najednou, počet a druh však závisí prakticky jen na jeho rozhodnutí.

Stav nouze je tedy potenciálně zneužitelným nástrojem, který může pozici prezidenta výrazně posílit. V krajním případě by prezident mohl nastolit například kontrolu některých internetových stránek, zakročit proti opozičním médiím nebo použít armádu k potlačování nepokojů na půdě USA. To je samozřejmě krajní varianta a nic nenasvědčuje tomu, že by s ní Trump kalkuloval. Mezi zákonodárci ale spíše panují obavy, aby ledabylé vyhlášení stavu nouze bez reálného důvodu nevytvořilo nebezpečný precedent do budoucna.

Umožní stav nouze postavit bariéru?

Teoreticky ano. Trump by mohl v případě vyhlášení stavu nouze přesunout peníze na klíčové stavby pro národní bezpečnost. Ale znovu, je otázkou, zda by verze s národní bezpečností obstála před soudem. Čísla nenasvědčují, že by situace na hranici s Mexikem byla vážnější než dříve. A snaha splnit politické sliby ještě ne vždy musí souviset s ohrožením země.

Chtějí Američané Trumpovu zeď?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Stejně jako v mnoha dalších tématech, i v pohledu na zeď či bariéru jsou Američané rozdělení. Podle průzkumu agentury YouGov podporuje stavbu zdi 41 procent dotázaných, proti je 45 procent. Zbytek názor nemá nebo jej nesdělil. Vyhraněnější pozice jsou v otázce, zda by Trump měl kvůli stavbě zdi vyhlásit stav nouze. To se nezamlouvá 54 procentům lidí, přičemž toto řešení má podporu jen u 29 procent dotázaných.

SDÍLET

Billboard-bottom-1