Trump šachuje s rozpočtovými prioritami. V Evropě škrtá na diplomacii, posílí ale vojenské výdaje

vkr

21. 08. 2017 • 20:40

Politické priority amerického prezidenta Donalda Trumpa se dotknou i Evropy. Trump totiž plánuje snížit rozpočtovou kapitolu ministerstva zahraničí pro východní Evropu a Eurasii minimálně o 336 milionů dolarů. Na druhé straně však přidá více než miliardu dolarů do evropského měšce ministerstva obrany. 

Jednomu vezme, druhému dá. Tak hodlá vládnout americký prezident Donald Trump, který se v Evropě chce zaměřovat více na vojenské řešení, než na diplomacii. jeho armádní rozpočet ve výši 788 miliard dolarů prošel Sněmovnou reprezentantů na konci července, růst jeho objemu chce americký prezident kompenzovat právě škrty v oblasti zahraniční pomoci a snížením rozpočtu některých federálních agentur. To koresponduje s Trumpovým předvolebním programem, ve kterém horoval za zvýšení armádních výdajů, které by následně byly použity na modernizaci armády, výstavbu zdi na hranici s Mexikem či na péči o vojenské veterány.

Zatím však není vůbec jisté, zda se kapitola rozpočtu ministerstva zahraničí pro východní Evropu a Eurasii skutečně sníží. Trump totiž tento návrh ještě musí protlačit americkým Kongresem a podle agentury Bloomberg se někteří klíčoví chystají republikáni chystají ve svém hlasování přidat k opozičním demokratům. Bez ohledu na tento fakt však přesouvání peněz odhaluje Trumpovy priority, které hodlá jako prezident nejsilnější země Severoatlantické aliance v příštích letech akcentovat.

Rozdělení rozpočtu podle zemí zatím není zveřejněné až na Ukrajinu. Ta by sice měla pocítit pokles prostředků amerického ministerstva zahraničí asi o třetinu, avšak americké ministerstvo obrany by mělo do země naopak nalít 150 milionů dolarů skrze materiální pomoc a výcvik jednotek, aby země "byla schopna zajistit svou suverenitu a teritoriální integritu".

Podle Jonathana Katze z německého Marshallova fondu Spojených států změny ve financování znamenají, že USA ustupují od svých snah pevně zakořenit v regionu demokracii. „Předchozí administrativa byla schopna vybalancovat obranu, diplomacii a rozvoj. To, co současná administrativa navrhuje je mimo tuto rovnováhu,“ uvedl.

Donald Trump ve své kampani i ve svých knihách vždy tvrdil, že posílení americké armády bude jeho prioritou. Mít nejsilnější vojsko světa je podle něj dostatečným zastrašujícím argumentem pro udržení světového míru. Ve chvíli, kdy by pak v konfliktu Američané skutečně museli bojovat, projevila by se jejich převaha. 

SDÍLET