Trump v Británii: S Mayovou se setká na venkově, chce se vyhnout protestujícím Londýňanům

ČTK, mst

12. 07. 2018 • 12:40

Americký prezident Donald Trump dnes odpoledne přilétá na návštěvu Británie, kde bude jednat s politicky oslabenou premiérkou Theresou Mayovou a prakticky se vyhne hlavnímu městu, kde by musel čelit demonstracím. Trump bude v Británii po summitu NATO a před pondělní vrcholnou schůzkou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách.

V Británii Trump absolvuje pracovní návštěvu, nikoli státní, na kterou jej brzy po jeho inauguraci Mayová pozvala. I když obě strany tvrdí, že na státní návštěvu s tradiční pompou ještě dojde, zatím je v nedohlednou. Státní návštěva byla odložena na neurčito, údajně kvůli tomu, že prezident Trump se chce vyhnout demonstrantům, napsal list The Guardian.

Británie je přitom pro USA nejbližším spojencem v Evropě a Londýn si tradičně zakládá na „speciálních vztazích“ s někdejší kolonií. Londýn považuje tyto těsné vazby na Washington za pilíř své zahraniční a obchodní politiky o to víc v době, kdy se připravuje na odchod z EU.

Britská média předpokládají, že se dnešní a páteční jednání zaměří na obchodní válku mezi USA a EU po vyhlášení amerických cel na dovoz oceli a hliníku, na bezpečnostní spolupráci, na vztahy s Ruskem a na vzájemné obchodní vztahy po brexitu.

Trumpa ještě dnes večer bude hostit premiérka Mayová na slavnostní večeři v Blenheimském paláci u Oxfordu, rodišti Winstona Churchilla. Kromě členů vlády budou mezi stovkou hostů šéfové velkých firem z různých sektorů - od finančního přes infrastrukturu, potravinářství až po zbrojařství.

Krátce před návštěvou odstoupili dva stoupenci tvrdého brexitu: ministr zahraničí Boris Johnson a ministr pro odchod z EU David Davis. Dále oslabili již tak vratkou pozici Mayové. Sám Trump se o brexitu vyjadřoval pochvalně a přirovnal výsledek referenda o odchodu Británie z EU ke svému zvolení.

V pátek ráno se s Mayovou na zatím neoznámeném místě zúčastní ukázky společného výcviku amerických a britských vojáků. Pak budou jednat na venkovském sídle britských premiérů v Chequers asi 65 kilometrů od Londýna. Po pracovním obědě uspořádají tiskovou konferenci. Odpoledne přijme Trumpa královna Alžběta II. na královském hradě Windsor.

Trump tak stráví v Londýně jen noc ze čtvrtka na pátek - v rezidenci amerického velvyslance ve Winfield House v Regent´s Park v centru města obklopeném skoro pětihektarovou zahradou.

Během návštěvy, kterou provázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření a na kterou bude dohlížet vedle americké ochranky na 10.000 policistů, Trump neabsolvuje žádné veřejné vystoupení. Jeho žena Melania bude mít zčásti oddělený program a jejím hostitelem bude Philip May.

V Británii Trump vyvolal odpor některými svými kroky i výroky - zejména zákazem vstupu občanům některých muslimských zemí, odstoupením dohody o boji se změnou klimatu a především praxí oddělovat děti migrantů od rodičů. Sympatie si nezískal ani řadou útočných tweetů - například o údajně rostoucí kriminalitě v Británii způsobené islámským terorismem. V parlamentu se dokonce debatovalo, zda mu zakázat vstup do země a loni podepsalo petici požadující zrušení návštěvy 1,3 milionu lidí.

Na každý pád se očekávají rozsáhlé protesty v Londýně i jinde. Největší bude zřejmě v pátek odpoledne pochod centrem hlavního města na Trafalgarském náměstí, kde se čeká až 50.000 lidí. Nad Westminsterem se bude rovněž vznášet balon, který má podobu karikatury Trumpa jako mimina v plenkách.

Ještě v pátek večer se Trump přesune do Skotska, kde stráví víkend. Ve Skotsku se na hebridském ostrově Lewis narodila jeho matka a Trump tam má ještě příbuzné. Ve Skotsku vlastní dvě golfová hřiště v Balmedie u Aberdeenu a v Turnberry, kde by měl víkend strávit. Podle listu The Scotsman se Trump ostrov Lewis nechystá navštívit.

Areál v Balmedie byl v centru řady kontroverzí. Trump se tam dostal do střetu s místními obyvateli, úřady i se skotskou vládou, která postavila na dohled v moři několik větrných turbín a Trump se u soudů snažil neúspěšně celý projekt zastavit.

Ani ve Skotsku, kde vůdci všech velkých stran dali najevo nespokojenost s Trumpovým zvolením, ho nečeká jen přívětivé přijetí. Největší demonstrace bude u parlamentu v Edinburghu v sobotu odpoledne. Protesty se čekají i u Trumpových golfových hřišť a v Glasgowě.

V neděli odpoledne by měl Trump odletět na pondělní summit s Putinem do Helsinek.

SDÍLET