Trump za pár hodin získá klíč k atomovým bombám. Co je v tajemném kufříku?

Donald Trump zdědí za několik hodin nejen Oválnou pracovnu ale taky prezidentskou nouzovou brašnu. Dvacetikilový kufřík obsahuje klíč k nejničivějším zbraním světa. Červené tlačítko ke spuštění útoku byste v něm hledali marně, uvnitř se skrývají kódy potřebné k vypuštění jaderného arzenálu.

Odcházející prezident Barack Obama přijde na páteční inauguraci v doprovodu zástupce či zástupkyně armády a v tichosti předá zavazadlo zástupcům Trumpova týmu. Jaderný kufřík bude od té chvíle prezidenta stále následovat. Umožní mu i v případě, že by byl stovky kilometrů od Bílého domu, aktivovat hrozivou sílu. Trump v kufříku najde černou knížku se seznamem kódů potřebných k aktivaci ničivých zbraní a autentizační kartu, díky které ověří svou totožnost.

V kufříku se nachází taky seznam úkrytů a příručka, jak obsluhovat nouzové vysílání, prostřednictvím kterého by Trump mohl v případě jaderné války (nebo jiné krize) komunikovat s občany. „Obsahuje zařízení a rozhodovací dokumenty, díky kterým může udělat prezident rychlá rozhodnutí,“ řekl kdysi Pete Metzger, bývalý strážce „prezidentské nouzové brašny“, který pracoval pro prezidenta Ronalda Reagana.

Když se prezident rozhodne použít jadernou zbraň, dva vojenští důstojníci mají povinnost ze zákona uposlechnout rozkaz. Prezidentův příkaz na druhou stranu nikdo schválit nemusí.

„Prezident má nejvyšší moc rozhodnout o tom, zda použije jaderné zbraně,“ řekl Kingston Reif z Asociace kontroly zbraní. Proto se mnozí ptají, zda klíč ke zničení takřka celé planety je v rukou temperamentního Američana, v bezpečí. Donald Trump v minulosti řekl několik provokativních poznámek ohledně jaderných zbraní. Později ale svá slova mírnil, a dokonce prohlásil, že by byl ten poslední, kdo by použití jaderných zbraní schválil.

V případě, že padne rozhodnutí o využití jaderného arzenálu, nefunguje žádný princip brzd a protivah. Teoreticky se proti němu může postavit ministr obrany v případě, že pochybuje o prezidentově duševním zdraví, znamenalo by to ale fakticky vojenskou vzpouru, píše BBC.

Dalším článkem, který má určitou moc rozhodnutí zvrátit, je viceprezident. Ten může prohlásit prezidenta za duševně chorého, k tomu ale potřebuje souhlas většiny kabinetu.

Počet jaderných zbraní začne nejspíš po 30 letech opět růst. Co to znamená?

Jaderný arzenál je bohatý, prezident musí reagovat během několika minut

USA a Rusko mají dostatek jaderných zbraní k vyvolání globální katastrofy. Zhruba 90 procent jaderného arzenálu světa vlastní právě tyto dvě velmoci.

Podle údajů ze září 2016 mělo Rusko 1796 jaderných hlavic, některé jako interkontinentální balistické střely, jiné v ponorkách a ve strategických bombardérech. Vladimír Putin nedávno nařídil investovat miliardy rublů do vylepšení jaderných střel.

Putin bilancuje. Rok 2016 pohledem vládce Ruska

Spojené státy měli v září loňského roku 1367 strategických jaderných hlavic. Podobně jako v  Rusko jsou v podzemí, na ponorkách a na leteckých základnách, kde mohou být snadno naloženy na bombardéry.

Ostatní země jsou na tom podstatně hůř. Velká Británie má zhruba 120 hlavic, třetinu na moři.

Čas doletu střely mezi Ruskem a Spojenými státy je zhruba kolem půl hodiny (v závislosti na poloze cíle). Dramaticky se sníží, pokud je střela odpálena z lodi.

Rusko a "přátelský" Trump. Co bude Putin dělat bez nepřítele číslo jedna?

Navzdory mimořádným pravomocem prezidenta je vysoce pravděpodobné, že případnému rozhodnutí by předcházela série analýz a porad na nejvyšší úrovni. Hlavním efektem jaderných zbraní je navíc jejich odstrašující potenciál, všechny jaderné velmoci jsou si vědomy, že skutečné použití zbraně je risk hraničící se sebevraždou.

SDÍLET
sinfin.digital