Trump zřejmě schválí dohodu Kongresu. Na zajištění hranice dostane míň, ale ukončí vládní krizi

HalfPageAd-1

ČTK, lup

13. 02. 2019 • 18:58

Americký prezident Donald Trump hodlá potvrdit dohodu o ochraně hranic, kterou dojednali demokraté a republikáni v Kongresu. Oznámila to televize CNN. Trump se podle jejích zdrojů chce vyhnout další krizi kolem financování vlády.

Mobile-rectangle-3

Prezident dlouhodobě žádá, aby mu zákonodárci schválili uvolnění 5,7 miliardy dolarů (130 miliard Kč) na stavbu betonové zdi nebo ocelového plotu na jižní hranici s Mexikem. Před loňskými Vánocemi zablokoval financování části federální vlády, aby si souhlas Kongresu vynutil. Přestože nakonec ustoupil a peníze pro ministerstva a vládní agentury po 35 dnech uvolnil i bez požadovaných financí, vyhlásil další ultimátum s požadavkem na dohodu do tohoto pátku.

Republikánští a demokratičtí zastupitelé v noci na úterý dospěli k dohodě, která částečně požadavkům prezidenta ustupuje, nicméně slib na uvolnění 5,7 miliardy dolarů na stavbu zdi neobsahuje. Trump v první reakci prohlásil, že s návrhem není spokojen, protože mu dává na ostrahu hranic jen 1,4 miliardy dolarů. "Nemohu říci, že jsem nadšený," řekl novinářům v Bílém domě. Připustil, že dohodu může vetovat, novou rozpočtovou krizi vlády ale vyloučil.

Podle CNN se Trump nakonec rozhodl smlouvu dojednanou republikány a demokraty podepsat. O návrhu příslušného zákona bude podle vysoce postaveného demokratického kongresmana Hakeema Jeffriese hlasovat Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek.

"Očekáváme, že sněmovna bude o tomto návrhu hlasovat zítra odpoledne či později," uvedl Jeffries. Ten s novináři hovořil poté, co s ostatními demokraty o této záležitosti jednal na uzavřeném setkání. Dodal, že předpokládá pro návrh rozsáhlou podporu.

Po sněmovně se k dohodě vysloví Senát a procedura následně skončí podpisem prezidenta. Ultimátum, kterým původně Trump hrozil, vyprší v pátek o půlnoci místního času (v sobotu nad ránem SEČ).

Agentura Reuters dnes varovala, že schválení dohody není v žádné z komor Kongresu ani zdaleka jisté. Zleva na návrh útočí radikální křídlo demokratů, zprava konzervativní republikáni. Sám Trump v noci na dnešek na twitteru napsal, že zeď postaví i bez kongresových peněz. "Bez ohledu na peníze na zeď stavba průběžně pokračuje!" uvedl prezident. CNN nevylučuje, že pokud návrh Kongresem neprojde, Bílý dům si peníze může opatřit buď exekutivním příkazem prezidenta, nebo vyhlášením stavu nouze.

SDÍLET

Billboard-bottom-1