Trumpovy výhrůžky na Čínu zřejmě fungovat nebudou. Její spojenectví s KLDR ale ochabuje i bez nich

Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA zvažují uvalení embarga na země, které obchodují se Severní Koreou. Míří tím hlavně na Čínu, která drží Kimův režim nad vodou. Taková vize je však prakticky neuskutečnitelná. Američané přesto nějaké možnosti mají. A přístup Číny se mění i bez ohledu na vnější tlaky.

„Spojené státy zvažují možnost přerušit veškerou obchodní výměnu všem zemím, které obchodují se Severní Koreou,“ tweetoval výhrůžně Trump. Ačkoli nikoho nejmenoval, je jasné, že vzkaz míří hlavně do Číny, která je dlouhodobě hlavním strategickým partnerem KLDR.

V Česku jsou tuny vaječných výrobků s jedovatým fipronilem, varují Němci. Měly jít do cukrovinek

I proto na ni nyní Američané tlačí, aby s podporou Kim Čong-una přestala. K tomu se Číňané zatím nechystají. Na stále častější jaderné testy ale koukají čím dál skeptičtěji.

„Číně se to nehodí. Dostává ji to do situace, že by měla proti Severní Koreji vystoupit, což se jí z mnoha důvodů nechce. Ale nevěřím, že Čína byla vždy proti severokorejskému jadernému programu. Bez její pomoci by ho KLDR nevybudovala,“ prohlašuje pro INFO.CZ sinoložka Olga Lomová, která vede Ústav Dálného východu při Filosofické fakultě Univerzity Karlovy.

Bratři ve zbroji i v obchodě

Spolupráce obou totalitních zemí má historické kořeny. V Korejské válce v 50. letech bojovali Severokorejci i Číňané bok po boku proti západním jednotkám. A přestože s nástupem nové garnitury čínských komunistů už dějinné vazby chabnou, mezi zeměmi stále probíhá čilý obchod.

Do Číny míří více než 90 procent veškerého zboží, které Severokorejci vyváží. Asijská velmoc kupuje hlavně zinek, železnou rudu a další minerály. Oblíbené jsou také mořské plody či oděvy vyráběné v severokorejských textilkách. Historicky byl Peking také velkým odběratelem uhlí.

Přestože Číňané postupně nákupy surovin omezují, obchodní ruch mezi státy příliš netrpí. Zatímco export KLDR klesá, ten čínský loni vzrostl o 22 procent. Severokorejci odebírají od svého souseda paliva, jídlo nebo stroje.

Skrz hranice čile proudí také hotovost. Mnoho obyvatel KLDR jezdí do Číny pracovat a vydělané peníze posílají zpět domů.

Američané v pasti

Trumpova výhrůžka přerušení obchodování však naráží na realitu. Čína je hlavním ekonomickým partnerem USA. Hodnota vzájemných obchodů činí ročně asi 650 miliard dolarů. Experti se tak shodují, že je prakticky nemožné kontakty přerušit.

Z vazby vyšel podnikatel viněný v obří dotační kauze. Svoboda ho stála 16 milionů, musel si půjčit

Přesto zůstává americké administrativě možnost tlačit prostřednictvím sankcí na jednotlivé firmy. Analytici zmiňují hlavní čínské státní banky a velké podniky. „Cílem by bylo, aby Komunistická strana Číny pocítila, jak vztahy s Kimem bolí,“ citují New York Times Daniel Blumenthala.

Pozici Američanů však komplikuje fakt, že s KLDR obchodují hlavně nepříliš velké firmy z pohraničí. Příležitostně posílají do země své zboží i velké společnosti s vazbami na západní trhy jako výrobce elektroniky Hisense, ale objemy transakcí jsou spíše menší. Případné sankce by se tak mohly minout účinkem.

„Světové ekonomiky jsou tak provázané, že se jakékoli sankce nakonec obrátí proti USA.“

Sankce nemohou fungovat ani podle Lomové. „Světové ekonomiky jsou tak provázané, že se jakékoli sankce nakonec obrátí proti USA,“ upozorňuje sinoložka, podle níž nemají Američané žádné páky, jak s Čínou pohnout, pokud nebude sama chtít. „Situace a její případné zklidnění závisí hlavně na dobré vůli všech hráčů.“

Čína na podzim přitvrdí

Jistá změna však v Pekingu může nastat i bez ohledu na tresty a hrozby. Jak upozorňuje projekt Ústavu Dálného výhodu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Sinopsis, spojenectví mezi Čínou a KLDR čelí od nástupu současného prezidenta Si Ťi-pchinga krizi.

Ten by v čele sousední země rád viděl reformního vůdce, kterým Kim být nechce. Posun v kurzu se projevuje například větší ochotou Číny spolupracovat s OSN na sankcích proti Severní Koreji.

Školské odbory jsou ve stávkové pohotovosti. Došla jim trpělivost kvůli nízkým platům

Podle Sinopsis se navíc dá očekávat, že po podzimním sjezdu Komunistické strany Číny a dalším omlazení tamního Politbyra by mohla Čína vůči Kimovi ještě přitvrdit.

SDÍLET
sinfin.digital