Trvalo to jen hodiny. Trump vyhlásil válku médiím

Americký prezident i jeho mluvčí ostře kritizovali média za to, že poukazovala na malou účast při páteční inauguraci. Fotografie dokládají, že poměrně velké plochy před Kapitolem zůstaly prázdné, což vyniklo ve srovnání se snímky z rekordně navštívené inaugurace Baracka Obamy v roce 2009. Podle Trumpa noviny snímky záměrně upravily.

Některá americká média připomněla, že na Trumpovu inauguraci přišlo do centra Washingtonu méně lidí než na Obamovu inauguraci v roce 2009 (kdy byla účast historicky nejvyšší), ale i v roce 2013. Média toto tvrzení doložila snímky pořízenými z výšky.

Exkluzivní svědectví z protestů po inauguraci

„Pronesl jsem projev, rozhlédl jsem se a vypadalo to, že na té ploše je milion, milion a půl lidí,“ prohlásil Trump při své sobotní návštěvě sídla Ústřední zpravodajské služby (CIA). „(Novináři) ale ukázali plochy, kde prakticky nikdo nestál,“ dodal rozhořčeně.

K Trumpovým rozhořčeným komentářům se vzápětí přidal mluvčí Bílého domu Sean Spicer. „Byl to největší počet diváků, který sledoval inauguraci. A to jak osobně, tak po celé zeměkouli,“ uvedl Spicer v prohlášení. „Snahy snížit nadšení ohledně inaugurace jsou špatné a ostudné,“ dodal.

Podle mnoha zpravodajských serverů byla oproti páteční inauguraci vyšší účast i na sobotním protestu, který rovněž probíhal i před Kapitolem. Například server Newsweek to dokládá počty pasažérů, které evidovalo metro. V pátek hodinu před Trumpovou inaugurací to bylo 193 tisíc cestujících. Pro srovnání: V roce 2009 registrovalo 513 tisíc lidí a o čtyři roky později 317 tisíc cestujících. V sobotu, kdy se konaly protesty, cestovalo podzemkou do 11:00 asi 275 tisíc lidí.

Agentura AP s poukazem na dostupné fotografie a videa napsala, že se Trump mýlil, když tvrdil, že se davy táhly přes celý park National Mall „až k Washingtonovu památníku“.

Podle některých zpráv amerických médií bylo na Trumpově inauguraci pouze asi 250 tisíc lidí. Agentura Reuters uvedla, že podle snímků přišlo na Trumpovu inauguraci očividně méně lidí než na tu Obamovu v roce 2009, které se zúčastnilo podle washingtonských úřadů odhadem 1,8 milionu osob, což je vůbec největší dav, který se kdy v parku National Mall sešel.

Zvrat v pátrání po ztracené Míše? Speciálně cvičený pes prý zachytil její stopu

Trump opakovaně napadá média, která označuje za nepoctivá a zkorumpovaná. Jako hlavní prostředek komunikace používá twitter. Většina velkých listů stranila před volbami jeho demokratické sokyni Hillary Clintonové a některá z médií se snažila upozorňovat na desítky Trumpových nepravdivých tvrzení během předvolebních debat a veřejných vystoupení.

 

SDÍLET
sinfin.digital