Turci nevěřícně zírají na propad měny a růst cen. Propad ekonomiky může ohrozit i pozici Erdogana

I když v některých sektorech se Turecko díky schopnosti svých lidí viditelně modernizuje, s ekonomikou celkově to v posledních letech jde od desíti k pěti. Přesněji řečeno tedy od pěti ke třinácti až čtrnácti. Právě tak totiž oslabil kurz turecké liry vůči euru (a obdobně i k dolaru) za tři roky, od kdy oficiálně funguje „superprezidentský“ systém jednoho muže. Byť příčiny současné krize jsou hlubší a částečně globální, na Turecko doléhá obzvlášť tvrdě právě kvůli dlouhodobému odlivu zahraničního kapitálu a svéhlavé měnové politice

Zdražení surovin, energií, přepravy a propad některých sektorů ekonomiky. S touto situací se nyní potýkají firmy a ekonomiky v celé Evropě, Česko nevyjímaje. Turecko ale navíc čelí problému silně devalvující měny, která letos ztratila už polovinu své hodnoty a pohání nebývalý růst inflace. Poslední snížení úrokových sazeb o procentní bod minulý týden vyvolalo patnáctiprocentní oslabení turecké liry. Centrální banka, jejíž vedení prezident stihl už třikrát během dvou let vyměnit, snížila týdenní úrokovou sazbu ze 16 na 15 procent, od září kumulativně až o 4 procentní body. Přitom i podle oficiálních čísel TÜRKSTAT je inflace spotřebitelských cen na vzestupu a kolem dvaceti procent a kritici upozorňují, že statistický úřad v minulosti upravil spotřební koš tak, aby jeho čísla vypadala lépe. Inflace výrobních cen před posledním propadem turecké liry zaznamenala meziročně 46 procent.

Pokračující devalvace dopadá na celou zemi. Běžní lidé se znepokojením sledují „neuvěřitelná čísla“ na cenovkách, které se rychle mění s kurzem dolaru a eura. Někteří exportéři sice profitují z vyšších příjmů, celkově je však turecká obchodní bilance deficitní a i exportně orientované průmyslové firmy závisí na dovozu mnoha komponent a polotovarů. Řada podniků nyní nemá dost likvidity na nákup dražších vstupů ze zahraničí, nebo s ním kvůli již beztak vysokým cenám otálí. Šéf sdružení exportérů egejské oblasti si také stěžuje, že neustále výkyvy měnového kurzu přinášejí velkou nejistotu ohledně nacenění zakázek.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký je stav turecké ekonomiky a jednotlivých odvětví podnikání?
  • Kolik tureckých domácností žije pod státem stanovenou hranicí chudoby?
  • Co současná neutěšená ekonomická situace znamená pro prezidenta Erdogana?
sinfin.digital