Turci zadrželi Čechy. Obviňují je z podpory „kurdských teroristů“

Zdeněk Fučík

Turecké bezpečnostní síly podle tamních médií zadržely na jihovýchodě země dva české občany. Úřady je obviňují z podpory terorismu kvůli údajné příslušnosti ke kurdským ozbrojencům. České ministerstvo zahraničí informaci potvrdilo.

Zatčenými jsou Miroslav Farkas, kterého turecké média označují za odstřelovače s výcvikem z francouzské cizinecké legie, a Markéta Všelichová, která Kurdům dlouhodobě pomáhá.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové byli oba Češi zadrženi 13. listopadu při pokusu o přechod do Iráku. Měli u sebe materiály, které zmiňovaly kurdské milice YPG. „Na tomto základě je převezli do města Širnak, kde je vyslechl prokurátor a byli obviněni z příslušnosti k teroristické organizaci," uvedla mluvčí. 

„My jsme v tuhle chvíli v kontaktu s jejich tureckým právníkem, takže se snažíme zjistit co nejvíce informací," dodala. Lagronová dále podotkla, že vzhledem k tomu, že v Turecku platí protiteroristické zákony, jsou postupy úřadů delší a přísnější než obvykle. „Proto se teď s nimi nemůžeme pořádně spojit. Do doby, než začne soud," uvedla Lagronová s tím, že se čeští diplomaté budou snažit dosáhnout deportace obou zadržených zpět do Česka. 

Všelichová se do oblasti vypravila již v minulosti. „Původním motivem byla víceméně čistě zvědavost, sympatie ke Kurdům, zájem o danou situaci. Chtěla jsem si na vlastní oči ověřit informace, které z různých zdrojů přicházejí, a zjistit, jaká je skutečná situace. Následně jsem cítila nutnost něco pro lidi žijící v těchto oblastech udělat, nějak jim pomoci," řekla letos v srpnu v rozhovoru pro server Blesk.cz

Farkas loni serveru Echo24 řekl, že dal v práci výpověď, prodal majetek a sepsal závěť. Rozhodl se, že pojede do Sýrie podporovat Kurdy. „Když bude třeba, vezmu do ruky zbraň a můžu jim pomoct bojovat,“ uvedl.

Turecká média zveřejnila občanské průkazy Všelichové i Farkase. Oba se údajně přiznali, že se snažili dostat do Evropy a získat pro Kurdy zbraně a zdravotní materiál a že prošli na Západě výcvikem. Tyto informace nelze ověřit. 

Lagronová uvedla, že Všelichová není českým úřadům neznámá. V minulosti už Češku jednou zadržely irácké jednotky v Kurdistánu. "Situace byla komplikovaná, ale podařilo se dosáhnout toho, že ji vyhostili," řekla mluvčí. 

Turecké úřady oba zadrženým kladou za vinu, že působili v YPG, které podle tureckých úřadů spolupracují se Stranou kurdských pracujících. Tu Ankara považuje za teroristickou skupinu. 

sinfin.digital