Tyran i velký mistr. 7 názorů na Castra od spojenců a nepřátel

ČTK

Ve věku 90 let zemřel bývalý kubánský vůdce Fidel Castro, který vybudoval komunistický stát prakticky na prahu Spojených států a pět desetiletí odolával snahám USA o své svržení. Tady je přehled komentářů na adresu Castra v průběhu půl století jak od jeho přátel, tak od nepřátel:

1. "Castro není jen další latinskoamerický diktátor, malý tyran usilující pouze o osobní moc a zisk. Jeho ambice sahají podstatně dál za jeho vlastní pobřeží."

Americký prezident John F. Kennedy, 1962.

2. "Fidel je pro mě velkým mistrem. Moudrý muž by neměl nikdy zemřít. Muž jako Fidel nikdy nezemře, protože bude navždy součástí lidu."

Venezuelský prezident Hugo Chávez, leden 2007.

3. "Fidel Castro nechal zavraždit Američany, a to bylo špatné. Jsem hrdý, že máme blokádu proti lidem, kteří zabíjejí nevinné Američany."

Americký prezident Bill Clinton v roce 1996 poté, co Kuba zabila čtyři americké občany, když sestřelila dvě civilní letadla patřící kubánsko-americké skupině agitující proti Castrově vládě. Letadla údajně opakovaně vnikla do kubánského vzdušného prostoru.

4. "Od svých nejranějších dní byla kubánská revoluce zdrojem inspirace pro všechny, kdo si cení svobody. Obdivujeme oběti kubánského lidu v zájmu udržení vlastní nezávislosti a svrchovanosti proti brutální imperialistické snaze zničit úžasnou sílu kubánské revoluce. Ať žije kubánská revoluce! Ať žije soudruh Fidel Castro!"

Nelson Mandela, který se později stal jihoafrickým prezidentem, červenec 1991.

5. "Pamatuju si zprávy (novináře) Herberta Matthewse o Castrovi, než nastoupil k moci, ve kterých ho označoval za demokrata a naději pro Kubu. Těm z vás, kdo jsou moc mladí, aby to pamatovali, připomínám, že i v této zemi ho někteří označovali za kubánského George Washingtona, a George se při tom obracel v hrobě."

Americký prezident Ronald Reagan, březen 1986.

6. "Fidel Castro je tu, aby zvítězil. Jeho postoj ve chvíli, kdy čelí porážce, i ve chvíli, kdy činí sebemenší každodenní kroky, jako by popíral vlastní logiku: nemá ani minutu klidu, dokud nezvrátí okolnosti a nepřemění je na svoje vítězství."

Držitel Nobelovy ceny za literaturu, spisovatel Gabriel García Márquez v článku pro list Granma ke Castrovým 80. narozeninám.

7. "Je to nesmírně charismatický muž. Fidel Castro je statečný. Politik se železnou pěstí. Zůstává silný. Svého blízkého přítele postavil před popravčí četu. Já bych mu dal doživotí nebo ho vyhostil, ale on ho dal zastřelit."

Chilský vojenský diktátor Augusto Pinochet v reakci na Castrovo rozhodnutí nechat popravit generála Arnalda Ochou za vlastizradu v červenci 1989.

sinfin.digital