U Aleppa se ozvaly exploze. Spekuluje se o výbuchu muničního skladu i náletu Izraelců

HalfPageAd-1

ČTK, raz

15. 04. 2018 • 08:27

Silné exploze zahřměly jižně od syrského města Aleppa, kde se údajně nachází největší íránská vojenská základna. Turecká média s odvoláním na očité svědky spekulují o případném izraelském náletu, který si prý vyžádal dvě desítky mrtvých. Izrael tyto zprávy dosud nijak nekomentoval, uvedla agentura Interfax a dodala, že podle jiné verze mohlo jít o výbuch v muničním skladu

Mobile-rectangle-3

O explozi v oblasti, která je pod kontrolou vlády prezidenta Bašára Asada a jeho spojenců, nejprve informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie a tvrdí, že informace získává od svých lidí v terénu. Tentokráte připustila, že nezná příčinu exploze, ani co mohlo být jejím terčem.

O týden dříve se terčem raketového útoku stala vojenská letecká základna v syrské provincii Homs; Rusko a Sýrie z úderu obvinily Izrael, mluvčí izraelské armády se zdržel vyjádření. Írán posléze potvrdil, že při útoku v Sýrii zemřelo sedm Íránců.

Írán je stejně jako Rusko spojencem režimu v Damašku. V Sýrii má své vojáky. Írán podle agentury Reuters přišel za syrské války o více než 1000 lidí, mezi nimiž byli i členové elitní revoluční gardy.

Izraelský tisk napsal, že Izrael o útoku na základnu u Homsu, kterou Íránci využívali zřejmě k přípravě operací prováděných bezpilotními letadly, řekl předem Washingtonu, ale nikoli Moskvě.

Podle deníku Haarec jsou všechny složky izraelských bezpečnostních sil pro rozhodný krok, který má zabránit posilování íránské přítomnosti v Sýrii.

SDÍLET

Billboard-bottom-1