U Černobylu hoří. Úřady co dvě minuty kontrolují radioaktivitu

HalfPageAd-1

ČTK, lup

05. 06. 2018 • 21:51

Velký lesní požár vypukl v třicetikilometrové ochranné zóně okolo odstavené jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny. Oznámily to ukrajinské úřady s tím, že nezaznamenaly žádné zvýšení radioaktivity. Premiér Volodymyr Hrojsman uklidňoval obyvatelstvo, že není důvod se znepokojovat.

Mobile-rectangle-3

S plameny podle agentury Interfax bojuje 126 hasičů s 29 kusy techniky, včetně dvou letadel a vrtulníku.

Požár podle ministerstva ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů zuří na ploše deseti hektarů v zóně zřízené po explozi čtvrtého reaktoru v roce 1986.

Radioaktivita se v zóně kolem místa nejhorší jaderné katastrofy v dějinách kontroluje na 39 místech. Naměřené údaje přicházejí do dispečinku za běžných okolností každou hodinu, za výjimečné situace, jako je nyní, každé dvě minuty, uvedlo ministerstvo. V komuniké ujistilo, že naměřené hodnoty ukazují, že k žádnému zhoršení nedošlo.

Premiér podle listu Ukrajinska pravda doporučil lidem neznepokojovat se, požár podle něj nepředstavuje nebezpečí pro obyvatelstvo a naměřené hodnoty radiace jsou jak v Kyjevě, tak v Černobylu hluboko pod přípustnou mírou. "Situaci plně kontrolujeme," zdůraznil šéf vlády Hrojsman.

Požáry v okolí Černobylu nejsou nijak vzácné. V roce 2015 oheň zachvátil 1500 hektarů. V tehdejším suchém a horkém létě zaznamenali hasiči v okolí Černobylu desítky požárů, avšak méně rozsáhlých. Ani tehdy podle úřadů radiace nestoupla.

SDÍLET

Billboard-bottom-1