U někdejší bašty Islámského státu vakcinují milion zvířat. Bojí se, že nemoci ohrozí lidi

Irák a OSN společně zahájily vakcinaci víc než jednoho milionu hospodářských zvířat v oblasti kolem Mosulu, někdejší hlavní bašty teroristické organizace Islámský stát (IS) v Iráku. Informovala o tom agentura Reuters. Důvodem rozsáhlé vakcinace jsou obavy z propuknutí epidemie nebezpečných nemocí, které by se mohly rozšířit i na člověka.

 

Samozvaný Islámský stát se zmocnil Mosulu, druhého největšího města v Iráku, a označil ho za hlavní město svého chalífátu v Iráku v roce 2014. Z rukou IS město dobyla irácká armáda letos v červenci.

"Pokud nebudou zahájeny okamžité kroky, může to mít naprosto devastující dopady na chov a na dostupnost jídla," upozornil vyslanec OSN v Iráku Fadl Zubí.

Čapí hnízdo podruhé: Sněmovna by Babiše opět vydala, stíhání by si ale mohl sám zastavit

V případě, že zvířata mají vysoce nakažlivé choroby, mohla by propuknout epidemie, která by se šířila napříč Irákem, mimo jeho hranice a dokonce by se mohla přenést na člověka, stojí v prohlášení OSN.

Podle Reuters by se takto mohla šířit například brucelóza, což je bakteriální onemocnění podobné chřipce, jež se může přenést na člověka po konzumaci nepasterizovaného mléka z infikovaných zvířat. Dále by se mohla šířit slintavka a kulhavka, což je akutní, vysoce nakažlivé virové onemocnění sudokopytníků, které však člověka nijak zásadně neohrožuje.

Levice doplatila na image kaviárových socialistů, kteří nic nevědí o problémech svých voličů

Vakcinace se má týkat asi milionu ovcí, koz, krav a buvolů patřících asi 210.000 pastevců žijících v oblasti. Tato zvířata pro ně často představují jediný zdroj obživy.

Mnohaletý konflikt v Iráku zásadně poškodil irácké zemědělství. Asi třetina Iráčanů, což je zhruba 12 milionů lidí, má ale zemědělství stále jako hlavní zdroj obživy.

SDÍLET
sinfin.digital