U Palmýry zuří další bitva. Na město útočí 4000 bojovníků Islámského státu

ČTK

11. 12. 2016 • 15:59

Více než 4000 bojovníků radikálního hnutí Islámský stát (IS) se přeskupilo a zahájilo dnes druhý pokus o dobytí města Palmýra. Informují o tom ruská média, která se odvolávají na ruské monitorovací středisko v Sýrii. Předchozí útok islamistů na toto starobylé město se odehrál v sobotu, nálety ruského letectva v noci na dnešek ale donutily ozbrojence k ústupu. Po několikahodinové přestávce jsou však islamisté v Palmýře zpět.

"Nehledě na velké ztráty na živé síle a technice se teroristé snaží maximálně se přiblížit a udržet se uvnitř města, protože ruské letectvo nepodniká nálety na obytné čtvrti," citovala agentura TASS z komuniké monitorovacího střediska. "V současnosti syrská vojska svádějí v Palmýře obranné boje," dodala.

Islamisté podle ruských vojáků vyslali k Palmýře značné posily od města Rakká, kde podle nich mezinárodní koalice vedená Spojenými státy "pozastavila aktivní operace proti teroristům". Podle ruské rozvědky ještě dříve vedení IS vyslalo z Mosulu do Rakká na 5000 bojovníků.

Povstalecké skupiny naopak přičítají úspěchy IS u Palmýry tomu, že režim syrského prezidenta Bašára Asada soustředil všechny síly na dobytí Halabu.

SDÍLET