Udělit či neudělit? Belgii rozdělil azyl pro sesazeného katalánského premiéra

Belgická vláda se neshoduje na případném udělení azylu pro sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Přiznání ochrany separatistickému politikovi připustil státní tajemník pro azyl a migraci Theo Francken, jeho názor však odmítl premiér Charles Michel. Nic přitom zatím nenaznačuje, že Puigdemont chce opustit vlast, napsala v neděli agentura AFP.

„S ohledem na aktuální situaci to není nerealistické,“ prohlásil tajemník o možném udělení azylu, pokud by o něj Puigdemont požádal. Zástupce vlámských nacionalistů Francken se obává, že Madrid postaví expremiéra před soud, který nebude zcela spravedlivý. Puigdemontovi hrozí stíhání za nerespektování nařízení a zpronevěru kvůli uspořádání zakázaného říjnového referenda o nezávislosti Katalánska.

Čína a Indie válcují v obnovitelných zdrojích zbytek světa. Češi nikoho nezajímají

Michel řekl, že žádost Puigdemonta o azyl „není vůbec na pořadu jednání“. „Žádám Thea Franckena, aby nepřiléval olej do ohně,“ dodal. Odmítavě se k úvahám o azylu vyjádřil i vicepremiér Alexander De Croo.

Jako nepřijatelný kritizoval Franckenův výrok španělský europoslanec Esteban González Pons, který je mluvčím vládní lidové strany premiéra Mariana Rajoye.

Migranti jsou velká hrozba. Nebezpečí ale není islám, jde o výchovu, říká egyptský bohemista

Španělská vláda od soboty převzala přímou správu nad autonomním regionem Katalánsko. Učinila tak poté, co katalánský parlament, ovládaný separatisty, v pátek schválil rezoluci o nezávislosti. Funkci katalánského premiéra převzal Rajoy, který většinu kompetencí delegoval na místopředsedkyni španělské vlády Sorayu Sáenzovou. Puigdemont ale sesazení neuznal a vyzval k pokračování nenásilných snah o samostatné Katalánsko.

SDÍLET
sinfin.digital