Unikátní video kolemjdoucího ukazuje čtvrteční útok v Paříži, při kterém atentátník zabil policistu

ČTK, FCZ

22. 04. 2017 • 16:27

Francouzská média zveřejnila video, ve kterém se náhodnému kolemjdoucímu podařilo zachytit čtvrteční útok atentátníka v Paříži, při kterém zemřel jeden policista. Na záběrech ze slavného bulváru Champs-Élysées je patrné, že se vše seběhlo velmi rychle. Najednou se ozve několik hlasitých výstřelů a vypukne panika. 


Pachatel čtvrtečního útoku v Paříži přitom podle všeho nejednal jako klasický atentátník ve jménu radikálního islámu. Karim Cheurfi nenáviděl policii, soudí francouzská média, která se věnují dál vyšetřování atentátu. Na strážce zákona prý útočil už v roce 2001.

Ve čtvrtek večer zabíjel na Champs-Élysées podle dosavadních zjištění francouzský občan přistěhovaleckého původu Karim Cheurfi. Komentátor pro otázky terorismu Claude Moniquet z televize Cnews jej označil spíše než jako teroristu za kriminálníka, který ventiloval svou dlouhodobou nenávist k policii.

Podívejte se, co se ve čtvrtek odehrálo v Paříži

3388371:article:true:true:true

Podle vyšetřovatelů nejevil známky islámské radikalizace, nechodil do mešity a nevěnoval se nijak víře. Poznámka o obhajobě Islámského státu, která se u něho našla, se tudíž jeví spíše jako módní zástěrka. Pachatel také bezuzdně nestřílel po civilistech, ale cílil výhradně na strážce zákona a neusiloval o zabití co nejvíce nevinných obětí jako klasičtí atentátníci.

Deník Le Parisien o devetatřicetiletém Cheurfim píše, že šlo o "ultranásilnického" jedince, kterého ideologie Islámského státu ovlivnila až nedávno. V roce 2001 se dvakrát pokusil o vraždu policistů, za což si odseděl deset let za mřížemi. Od agresivního chování neupustil ani zde, když napadal dozorce a spoluvězně.

S kriminální činností Cheurfi nepřestal ani po propuštění a pozornost francouzských bezpečnostních složek opět upoutal letos v lednu. Speciální prokuratura v Paříži tehdy obdržela informaci, že si plánuje opatřit zbraň a útokem na policisty pomstít mrtvé děti v Sýrii. Podle webu Le Parisien se však francouzské úřady každoročně zabývají stovkami podobných případů.

SDÍLET