„Únos“ letadla šokoval Západ. U Putina ale našel Lukašenko pochopení, mají stejný pohled na svět

Summit mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a Alexandrem Lukašenkem v Soči asi těžko mohl kohokoli překvapit svým obsahem, přesto ukázal na podobnost vnímání světa obou mužů. 

Jednání o ekonomických otázkách či postupující integraci mezi oběma zeměmi není nic nového. Odehrávají se každý rok několikrát. Ostatně, sama integrace „postupuje“ prakticky od rozpadu Sovětského svazu. Byť se osazenstvo proměnilo, když Lukašenko nastoupil až s volbami v roce 1994, zatímco Putin v roce 2000, neustále jsou oznamovány nové a nové úspěchy na tomto poli. V praxi to znamená, jak velkou půjčku či jinou pomoc Rusko svému západnímu sousedovi poskytne. Podobně to vypadalo i tentokrát. Lukašenko jako obvykle dostal půjčku, respektive mu bude vyplacena další splátka 500 milionů dolarů z již dohodnutého úvěru.   

Jedinou změnou tak byla pouze nejnovější aféra s „únosem“ letadla letícího z Athén do Vilniusu, na jehož palubě byl běloruský opoziční představitel Roman Pratasevič. Vysvětlení běloruské strany o tom, že obdrželo informaci, že je na palubě letadla umístěna bomba, vyznívalo mírně řečeno, velmi nedůvěryhodně. Bělorusko kromě jiného přišlo s emailem, který byl ale odeslán až poté, co bylo letadlo odkloněno na Minsk, na což reagovalo prezentací dalšího emailu, tentokrát již s časováním o něco vhodnějším. Ať tak či onak, běloruská tvrzení nepřesvědčila snad nikoho kromě těch, kteří se jim rozhodli věřit nehledě na cokoli.

Rusko samozřejmě svého běloruského partnera podpořilo. Z mocenského pohledu se nedalo čekat ani nic jiného. Lukašenko svého ruského partnera nemusel nijak přesvědčovat, byť se samozřejmě rituál „představil mu důkazy“ odehrál. Dmitrij Peskov tak sdělil novinářům, že Rusko nemá důvod nevěřit oficiální běloruské verzi příběhu. Moskva představila svůj obvyklý arsenál v podobě více či méně nesmyslných přirovnání, tentokrát s bolívijským prezidentem Moralesem, kterými odvede pozornost od samotného případu. 

Asi nejzajímavější byla reakce ruského prezidenta Putina, který popsal celou situaci jako výbuch emocí. Většina médií to přitom označila za snahu bagatelizovat, tvářit se, že ve skutečnosti o nic nejde. Takový pohled je ale až příliš založen na vlastním vnímání situace. Pro Vladimira Putina šlo ale opravdu o až příliš přepjatou reakci na nepříliš významnou událost. Z jeho pohledu se vlastně nic zásadního nestalo. Bělorusko si z letadla „vyzvedlo“ jednoho člověka, respektive dva lidi, zbytek letu pokračoval dál. Cíl byl splněn, Roman Pratasevič zatčen. To, že se nestalo nic nikomu dalšímu, lze pak touto optikou považovat za pozitivní.  

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč z pohledu Putina a Lukašenka není „únos“ letadla žádný exces?
  • A co západní člověk nemůže nikdy pochopit?
sinfin.digital