Uprchlík zažil vězení Islámského státu. Teď na vlastní pěst odhaluje džihádisty v Německu

Info.cz, adk

12. 08. 2017 • 00:00

Byl vězněm samozvaného Islámského státu, teď hledá islamisty po Evropě. Kurdský novinář Masúd Akíl přišel do Německa jako uprchlík skrze balkánskou trasu. Pak ho překvapilo, že obávaná teroristická organizace má vliv i zde. Neváhal a začal sestavovat seznam džihádistů.

Jeho počítač je plný informací o potenciálních teroristech. Masúd je hledá všude, i na sociálních sítích. Často s nimi naváže kontakt a oni mu vypráví o svém radikálním pohledu na svět. „Je těžké uvěřit, jak mnoho z nich bylo na začátku otevřených,“ prohlašuje pro televizi Deutsche Welle.

Sám s nimi má neblahou zkušenost. Do Německa přišel jako uprchlík poté, co ho v letech 2014 a 2015 islamisté věznili. Celkem poznal šest různých věznic takzvaného Islámského státu.

Než ho zajali, pracoval jako novinář. Zhruba 20 měsíců informoval z terénu o průběhu války v Sýrii a jejích politických či sociálních aspektech. Islamisté na něj pravděpodobně dostali tip. Během 280 dnů, kdy ho mučili, si udělal detailní obrázek o fungování a myšlení svých věznitelů.

„Lidé, kteří žijí v Islámským státem ovládaných oblastech, jsou v poušti, nemají tam školy. Syrská vláda je ignorovala. Tento druh lidí je otevřený radikálním myšlenkám. IS to věděl a zaměřil se na ně,“ praví. „Když mě mučili, bili mě do nohou a do zad. Mlátili mě do obličeje, tahali za vlasy a křičeli na mě, že všichni Kurdové musí zemřít.“

Dodává, že velkou chybou IS byla pýcha. Když přijel do druhé věznice, chlubili se mu západními novinami s články o rostoucí islamistické hrozbě. Toho Masúd využil a nechal si od věznitelů vyprávět o jejich konání. Mluvili otevřeně o vraždách, které spáchali.

„Zdrojem informací mi bylo to, co jsem se doslechl ve vězení. Členové IS, kteří znali další bojovníky. To mi pomohlo najít podezřelé a potenciální teroristy, kteří později přišli do Německa,“ vysvětluje, jak využil slabosti džihádistů.

Když přijel do Německa, měl velice detailní informace. Jejich věrohodnost potvrzovali i místní experti jako univerzitní profesor Jan Kizilhan ze Stuttgartu. Masúdovy informace pomáhají i německé policii.

Masúd sepsal seznam se jmény velkého počtu teroristů a sympatizantů IS. Spolu s berlínským novinářem Peterem Köpfem navíc chystá knihu, která má vyjít v srpnu. Vysvětluje v ní například, proč nechce zůstat v anonymitě. Domnívá se totiž, že tak lépe může bojovat proti tomu, aby islamisté v Německu zakořenili.

SDÍLET