Ustupuje z pozic? Čtyři témata, o kterých Donald Trump najednou nemluví

Budoucí prezident Spojených států amerických se prostřednictvím dvou a půl minuty trvajícího videa na Twitteru obrátil na své voliče. Nahrávka by nebyla až takovým překvapením, kdyby Donald Trump najednou nepřestal mluvit o některých tématech, na kterých postavil svou kampaň. Co ve svém videu neřekl a co to může znamenat?

Republikán Donald Trump, který zkraje roku 2017 nastoupí do úřadu prezidenta USA, prostřednictvím videa na sociální síti Twitter představil body, kterými se chce zabývat v průběhu prvního sta dní po svém uvedení do úřadu. V rámci projevu ale překvapivě nedostala prostor některá témata, o která se kontroverzní politik opíral ve své kampani, případně o nich promluvil překvapivě zdrženlivě. O čem (ne)byla řeč?

1. Migrace

Ve volební kampani mluvil Donald Trump o migrantech často a nahlas, ve svém videu na Twitteru se ale překvapivě odklonil od své někdejší radikální linie. O plánované stavbě takzvané velké mexické zdi nepadlo prakticky ani slovo. Miliardář se nezmínil ani o tom, kolik ilegálních přistěhovalců hodlá ze Spojených států vysídlit. O dříve hojně skloňovaném zákazu vstupu do USA pro osoby vyznávající islám nepadlo ani slovo.

2. Energetická politika

Republikán se v nahrávce dušuje, že zruší některé předpisy pro oblast energetiky tak, aby se opět začalo prosazovat ve větší míře uhlí. Spolu s tím očekává Donald Trump vytváření nových pracovních míst v profesích spojených s touto oblastí. Budoucí prezident už ale nezmínil fakt, že těžba uhlí je ve Spojených státech na hranici rentability a stále větší význam pro zemi mají obnovitelné zdroje. Dalším faktorem, který je nutné vzít v potaz, jsou závěry pařížské klimatické konference, které se Amerika zavázala plnit. S nimi se podpora uhelných elektráren právě neslučuje, Trump ovšem o odstoupení od Pažížské dohody nemluvil.

3. Průmyslová výroba

Donald Trump chce, aby se další změny v oblastech produkce a inovací odehrávaly ve Spojených státech amerických. Neřekl ovšem, jakým způsobem toho hodlá docílit. Možná proto, že se to už děje bez jakéhokoliv jeho přičinění dlouhodobě. Je totiž logické, že americké firmy představují novinky právě na americkém trhu, než s nimi vstoupí do dalších zemí.

4. Zdravotnická reforma

Zatímco v předvolební kampani byly zdravotnictví a jeho reformy pro republikánského podnikatele významným okruhem, teď o nich mlčí. Přitom ještě nedávno sliboval, že jedním z jeho prvních kroků v Bílém domě bude zrušení zdravotnické reformy Baracka Obamy. V současnosti podle zdrojů ze sídla amerických prezidentů dokonce uvažuje o tom, že zachová řadu prvků, které uvedl jeho demokratický předchůdce do praxe v oblasti zdravotnictví.

SDÍLET
sinfin.digital