Útok podle not Kremlu. Stopy vedou k německým spojencům Okamury, Zemana i Klause

Hlídacípes.org

Vojtěch Berger

Když skoro před rokem někdo podpálil kulturní centrum maďarské menšiny v ukrajinském Užhorodu, vypadalo to jako lokální záležitost. Teď se spíš ukazuje, že šlo o příklad, jak napříč Evropou spolupracuje krajní pravice napojená na Rusko. A to včetně stran, které mají své politické partnery v Česku.

„Je to příklad, který vejde do učebnic,“ je přesvědčen ukrajinský odborník na extremismus Anton Šechovcov, který jako první veřejně identifikoval jednoho ze zprostředkovatelů útoku.

Útok na maďarské kulturní středisko loni ještě zvýšil napětí mezi Ukrajinou a Maďarskem. V Zakarpatské oblasti Ukrajiny žije početná maďarská menšina a Budapešť s Kyjevem vedou už delší dobu spor o novelu školského zákona – ten podle Maďarů maďarskou menšinu na Ukrajině potlačuje.

Maďarsko po útoku obvinilo Ukrajinu a ta obratem ukázala prstem na Rusko, s kterým už pět let vede válku na Donbase.

Objednávka přes půl Evropy

Ukrajinskou verzi potvrdilo tento týden u soudu v Krakově svědectví jednoho z trojice mužů napojených na krajní pravici v Polsku, kteří jsou v souvislosti s útokem obžalovaní.

Osmadvacetiletý Polák Michal Prokopowicz prohlásil, že útok měl budit dojem, že jej provedli ukrajinští nacionalisté; proto také polští pachatelé měli malovat na fasádu budovy nacistické symboly.

Prokopowicz soudu dále řekl, že instrukce k útoku mu dal Němec Manuel Ochsenreiter. Ten působí ve vedení krajně pravicového časopisu Zuerst!, pravidelně bývá hostem kremelského televizního kanálu Russia Today a na východní Ukrajině byl jako volební pozorovatel, ačkoli Evropská unie tamní volby v samozvaných proruských republikách označila za nelegitimní.

Kromě novinářské práce Ochsenreiter dosud působil i jako poradce jednoho z poslanců populistické strany Alternativa pro Německo Markuse Frohnmaiera. Ten je silným odpůrcem protiruských ekonomických sankcí a ve straně se řadí ke krajně pravicovému křídlu.

Sám poslanec Frohnmaier je pak mluvčím spolupředsedkyně poslaneckého klubu AfD Alice Weidelové.

Část AfD má blízko k neonacistické scéně, a to včetně některých poslanců a jejich spolupracovníků, jak po vstupu AfD do parlamentu opakovaně informovala německá média.

sinfin.digital