Útoku ve vlaku z Bruselu do Paříže před dvěma lety zabránili pohotoví Američané. Teď padla další obvinění

Dva muže obvinily dnes belgické úřady z terorismu v souvislosti s útokem na rychlovlak Thalys v roce 2015. S odvoláním na federální prokuraturu o tom informovala agentura AFP. Atentát ve vlaku z Bruselu do Paříže zmařili tři Američané.

Podle federální prokuratury stál jeden z obviněných, Belgičan Mohamed B., v čele teroristické skupiny a druhý, rovněž belgický občan Youssef S., byl jejím členem. Oba podle policie pomáhali pachateli atentátu z rychlovlaku Ajjúbovi Chazzanímu, který je v současnosti vězněn ve Francii.

Francie nahradila výjimečný stav novým protiteroristickým zákonem. Práva lidí jsou v ohrožení, zní kritika

Belgická policie v pondělí zadržela v rámci vyšetřování útoku celkem čtyři osoby, dvě z nich ale záhy propustila. Během šesti domovních prohlídek nenašla žádné zbraně, ani výbušniny.

Předloni v srpnu se mladý Maročan pokusil zaútočit střelnou zbraní v mezinárodním vlaku Thalys na lince z Amsterodamu přes Brusel do Paříže. Zneškodnili ho tři cestující z USA. Útočník, který podle vyšetřovatelů patřil k radikálnímu islámskému hnutí, stihl zranit dva lidi.

Útoky na Zemana jsou špína a eklhaft, týráme starého nemocného člověka, říká Zábranský

Belgická policie už loni v červnu vyslechla kvůli pokusu o útok v rychlovlaku šest lidí, ale brzy po zadržení je opět propustila.

SDÍLET
sinfin.digital