Rakousko řeší údajnou kartelovou dohodu výrobců dřevěných pelet. Spor z Vídně může ovlivnit trh s energiemi v celé Evropě

O více než 100 % stouply loni na podzim v celé Evropě ceny dřevěných pelet na topení. Rakouský úřad pro ochranu hospodářské soutěže nyní prošetřuje podezření, že firmy, vyrábějící pelety, zdražily tak výrazně nikoliv kvůli důsledkům války na Ukrajině, ale na základě kartelové dohody. Výrobci, včetně těch českých, takovou možnost striktně odmítají. A jsou přesvědčeni o tom, že za obviněním z kartelové dohody stojí snaha poškodit výrobu pelet jako takovou.

Dřevěnými peletami dnes vytápí své domy stále více domácností a firem. Když proto loni vyletěly ceny pelet vzhůru, zasáhlo to jen v Česku statisíce lidí. Podobně jako u jiných energetických surovin výrobci pelet vysvětlovali zdražení důsledky války na Ukrajině, zdražením energií obecně a dalšími problémy.

Jenže jeden anonymní telefonát na vídeňskou centrálu rakouského Spolkového úřadu pro hospodářskou soutěž (BWB) postavil tohle vysvětlení na hlavu. Muž, který sám v oboru pracuje, úředníky informoval o rozhovoru, který vedl jedním z manažerů firmy, vyrábějící pelety v Tyrolsku. A ten mu prý řekl, že si firma prodejní ceny neurčuje sama, ale že je na základě nelegální kartelové dohody stanovuje klastr ProPellets Austria, sdružující většinu rakouských výrobců pelet.

Vedení BWB se díky tomuto anonymnímu informátorovi údajně jen potvrdilo podezření z dřívějška. I úředníkům se zdálo divné, že výrobci pelet vysvětlují zdražení mimo jiné zastavením dodávek z Ruska a Ukrajiny, když import z těchto zemí má na rakouský trh jen minimální vliv.

Vedle toho byly oficiálním důvodem radikálního zvýšení cen nárůst poptávky po peletách a rozšíření mezinárodního obchodu s nimi. I tuto verzi však úřad zpochybňoval s tím, že z Rakouska se po zahájení války na Ukrajině pelety v žádných velkých objemech nevyvážely. Přesto tato důležitá energetická surovina pro mnoho Rakušanů v průběhu roku podražila o 100 až 150 %.

sinfin.digital