V Asii skokově roste spotřeba antibiotik v chovech drůbeže. Vážná zdravotní rizika hrozí celému světu

Info.cz, Vojtěch Kristen

16. 08. 2017 • 13:39

Čím dál vyšší objem antibiotik, kterými v Asii krmí kuřata a prasata, je zásadní problém, tvrdí nová studie Velkochovy v Asii: Zhodnocení invetorských rizik (FAIRR). Podle ní by se mělo v příštích letech užívání zvířecích antibiotik v Asii dále zvýšit až o 120 procent. To by mohlo vést až k tomu, že lidská antibiotika budou méně účinná a zvýší se tak zdravotní rizika. 

Zatímco boom střední třídy v Asii retailový sektor těší kvůli vidině vyšších zisků, tento fenomén má i svá úskalí. Jedním z nich je i zvýšená poptávka bohatších Číňanů a dalších Asiatů po mase. To pro ně bylo donedávna ještě luxusním zbožím, nyní se však stává pravidelnou součástí jejich jídelníčků. A to je problém.

Vzhledem k vyšší poptávce totiž roste počet velkochovů, které tuto poptávku uspokojují, a spolu s nimi se zvyšuje i spotřeba zvířecích antibiotik. Ta by se podle studie princetonské univerzity měla mezi roky 2010 a 2030 v zemích BRICS (Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky) zvýšit o 99 procent. Čína přitom již nyní spotřebovává polovinu světových antibiotik. 

Růst spotřeby antibiotik u zvířat by se ovšem s největší pravděpodobností mohl projevit snížením jejich účinnosti, a to nejen u prasat a u drůbeže, ale i u lidí. Studie FAIRR varuje před tím, že s poklesem jejich účinnosti by se pro lidi mohly zvýšit hrozby spojené s nyní stále ještě léčitelnými nemocemi, například sekundární projevy ptačí chřipky.

„V Asii existují významná zdravotní rizika, která se týkají nadužívání antibiotik a rizik epidemií. Každé užití antibiotik snižuje jejich účinnost v budoucnu a vzhledem k tomu, jak pomalu nová antibiotika objevujeme, tak se zvyšuje pravděpodobnost, že v budoucnosti nebudeme schopni léčit ani běžné infekce,“ tvrdí studie FAIRR.

Růst rezistence vůči antibiotikům vnímá i Světová zdravotnická organizace (WHO) jako jeden z největších zdravotních problémů budoucnosti. „Je to rostoucí hrozba pro celou společnost. Světové vlády se musí spojit, aby tento problém dokázaly začít efektivně řešit. Bez efektivních antibiotik by byl i úspěch závažných chirurgických operací či chemoterapií problematický," tvrdí WHO. 

Zvyšující se objem antibiotik však není jediným problémem, který s expanzí asijských velkochovů souvisí. Fenomén má i své environmentální implikace. Studie FAIRR uvádí, že kvůli jejich expanzi bude do atmosféry vypouštěno o 360 milionů tun skleníkových plynů ročně, což je přibližně ekvivalent emisí stovky hnědouhelných elektráren.

„I kuřata, která ze zvířat produkují nejméně emisí skleníkových plynů, vypouští do atmosféry 65krát více plynů, než například luštěniny," tvrdí studie, která porovnává obě potraviny podle jejich kalorické hodnoty.

„Investoři mají v poslední době velký zájem o asijská potravinářská zařízení zaměřená na zpracování masa. Jejich růst je však do značné míry daný boomem zvířecích velkochovů, které s sebou nesou mnoho problémů, na které chceme upozornit. Jde o vyšší emise, epidemie dobytka, růst spotřeby antibiotik i problémy s nelegálním zaměstnáváním,“ shrnuje problémy Jeremy Coller ze společnosti Coller Capital, která studii FAIRR zaštiťuje.

SDÍLET