V Číně by sexuální obtěžování nebylo možné, napsal prestižní list v reakci na hollywoodskou aféru. Schytal kritiku

„Sexuální obtěžování žen by se v Číně stát nemohlo.“ Za komentář s tímto motivem nyní schytává kritiku přední čínský anglicky psaný list China Daily. Deník těmito slovy reagoval na skandál hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, na jehož adresu se vrší obvinění od předních i začínajících hereček. Kritici však upozorňují, že o obtěžování se v Číně pouze nemluví.

„Čínští muži jsou vedeni k tomu, aby ochraňovali ženy. Chovat se k nim nevhodně, což zahrnuje sexuální obtěžování, je v protikladu všem tradičním čínským hodnotám a zvykům,“ napsal v textu Sava Hassan, kanadsko-egyptský učitel, který dříve pobýval v Číně.

Likviduje Finanční správa Babišovu konkurenci? „Ministerstvo řekne a udělají cokoli,“ tvrdí svědek

Hassan reagoval na skandál hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina. Toho obvinila řada hereček včetně světových hvězd, že je sexuálně obtěžoval. Mezi nimi jsou i osobnosti jako Gwyneth Paltrow a Angelina Jolie. Wiensteina kvůli tomu ze svých řad vyloučila americká Akademie filmového umění a věd, která uděluje Oscary.

Čínský článek se ale na sociálních sítích setkal s velkou kritikou. „V čínské společnosti je všudypřítomný mužský sexismus. Vláda navíc tvrdě potlačuje feminismus, takže každá žena, která se chce posunout, na sebe musí vzít velké riziko,“ praví Leta Hong Fincherová, autorka knihy o čínském feminismu.

Podle studie se třetina tamních univerzitních studentů setkala se sexuálním násilím nebo obtěžováním. Podobné zkušenosti má až 70 procent zaměstnankyň v továrnách v čínském Kantonu.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Problém navíc prohlubuje, že mnoho žen se bojí o svých zkušenostech mluvit, ze strachu ze zahanbení. Vládní organizace ani Federace všech čínských žen, která se tváří jako nevládní organizace, navíc nevedou statistiky o míře sexuálního obtěžování.

SDÍLET
sinfin.digital