V Estonsku zadrželi údajného agenta FSB. Připravoval prý kybernetické útoky na tamní vládu

Estonská policie zatkla ruského občana, kterého podezírá z práce pro ruskou tajnou službu FSB a z přípravy kybernetických útoků na estonské vládní instituce. Muž byl o víkendu zadržen ve městě Narva na severovýchodě země u hranic s Ruskem, když chtěl z Estonska odjet, uvedl dnes zpravodajský server err.ee. V pondělí soud v Tallinnu rozhodl o jeho předběžném vazbě.

„Jde o agenta ruské Federální bezpečnostní služby (FSB), jehož cílem bylo proniknout do počítačového systému estonských vládních institucí," uvedla prokurátorka Inna Omblerová.

100. výročí: Říjnová revoluce pomohla kapitalismu osvojit si lidskou tvář, tvrdí filosof Hauser

Prokuratura podrobnosti o případu ani totožnost muže z bezpečnostních důvodu neuvedla. Ruské úřady tvrdí, že informace o zadrženém Rusovi zatím neobdržely.

Vztahy mezi Moskvou a Tallinnem se v posledních letech vyhrotily především kvůli krokům, které Rusko zaujalo vůči Ukrajině. V Estonsku, kde žije početná ruská menšina, narůstají obavy z hospodářského, politického a vojenského tlaku Ruska. Estonské ministerstvo zahraničí v květnu vyhostilo dva ruské diplomaty.

SDÍLET
sinfin.digital