V Perském zálivu znovu přituhuje. Saúdská Arábie přerušila dialog s Katarem

ČTK, luš

Saúdská Arábie dnes přerušila dialog s Katarem. Média obou zemí přitom krátce předtím informovala o možném průlomu ve sporu Saúdské Arábie a dalších arabských zemí s Katarem díky telefonátu mezi jejich hlavami států. Saúdská Arábie ale Katar obvinila, že fakta zkresluje, uvedla agentura Reuters. V urovnání sporu mezi zeměmi Perského zálivu se angažují Spojené státy. Americký prezident Donald Trump v pátek podle Bílého domu telefonicky hovořil s představiteli Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

Katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání a saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán Saúd se v pátek telefonicky spojili. Šlo o vůbec první zveřejněný kontakt mezi oběma vládními představiteli od červnového začátku krize. Státníci se údajně dohodli, že jmenují emisary, kteří spolu budou diskutovat rozpory mezi oběma zeměmi. Urovnání sporu v Perském zálivu se ve čtvrtek nabídl zprostředkovat americký prezident Donald Trump.

Je tu invaze migrantů, muslimští teroristé budou chtít i v Česku převzít moc, říká zbrojař Hynek

Katar byl v červnu obviněn, že podporuje extremistické skupiny a Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt následované dalšími zeměmi s ním přerušily diplomatické vztahy. Trnem v oku jim také bylo přílišné sbližování Kataru s šíitským Íránem, který je hlavním regionálním konkurentem Saúdské Arábie.

Konflikt v Perském zálivu ohrožuje americkou vojenskou přítomnost na Blízkém východě a boj USA proti takzvanému Islámskému státu (IS). Spojené státy se také obávají, že roztržka mezi arabskými vládami by mohla narušit společný zájem na potlačování vzestupu ambiciózního Íránu.

SDÍLET
sinfin.digital