V povstaleckém předměstí Damašku panuje humanitární krize. Otevřete trasy pro zásobování, vyzývá OSN

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes vyjádřil zděšení nad humanitární situací na povstaleckém předměstí Damašku. Vyzval strany bojující v Sýrii, aby otevřely zásobovací trasy do východní Ghúty, kterou ovládají odpůrci syrské vlády a kde žije v obležení asi 350 000 lidí.

V minulých dnech z Ghúty pronikly šokující snímky těžce podvyživených dětí. Husajn v prohlášení uvedl, že Ghúta čelí humanitární katastrofě.

Šokující snímek holčičky před smrtí odhaluje tragédii syrské války. Hlad ohrožuje tisíce dalších

Místo obléhá syrská armáda od roku 2013 a podle humanitárních pracovníků tam hrozí hladomor.

„Připomínám všem stranám, že záměrné vystavování civilistů hladu je vážné porušení mezinárodního humanitárního práva a může být kvalifikováno jako zločin proti lidskosti nebo jako válečný zločin,“ napsal Husajn.

Jeho úřad má k dispozici seznam civilistů, které je kvůli jejich zdravotnímu stavu nezbytné rychle evakuovat. Vláda ale evakuaci údajně podmínila mnoha požadavky a OSN má zprávy, že několik civilistů už zemřelo.

Budoucnost Sýrie je bez Asada, tvrdí USA. Jak ji zajistit, ale nikdo neví

Poslední konvoj s potravinami se do Ghúty dostal v září a vezl jídlo pro asi 25 000 lidí. Beznaděj mezi lidmi narůstá, minulý týden byly vyrabovány dva sklady s potravinami. Situace se zhoršila, když armáda v minulých měsících porazila povstalce v blízkosti Ghúty a odřízla předměstí od tunelů, jimiž byly do té doby potraviny pašovány.

SDÍLET
sinfin.digital