V syrském Aleppu bomby prší z nebe, během 20 dní může zemřít 250 tisíc lidí

Nálety zřejmě zničily poslední funkční nemocnici v Aleppu, zranění jsou vydáni na pospas smrti. Assadova vojska s podporou Rusů v posledních dnech začala útočit s větší intenzitou.

Obklíčení a bombardování východní části Aleppa, kde syrská armáda s podporou Ruska útočí na rebely, evidentně vstoupilo do poslední fáze. Podle zpráv dostupných na sociálních sítích byla zničena poslední funkční nemocnice v této části města. „Už nemáme žádnou nemocnici, kde bychom mohli operovat. Žijeme v naprostém pekle. Naše domy hoří a bomby doslova prší z nebe,“ uvedl pro zpravodajský server Buzzfeed poslední přeživší neurochirurg označovaný jako doktor Omar.

Šéf dobrovolnické organizace Bílé přilby, která v Sýrii pomáhá zraněným, Raíd Saleh v komentáři pro Washington Post varoval, že během příštích 20 dní v obklíčené části Aleppa může zemřít až 250 tisíc lidí. Během této doby by místním obyvatelům mohlo zcela dojít jídlo a omezené zásoby léků. Zdravotní péče je v místě nedostupná a nelze vyloučit, že velká část zraněných, kteří by mohli být za normálních okolností zachráněni, zemře.

V syrském Aleppu bomby prší z nebe, během 20 dní může zemřít 250.000 lidí Rusové při bombardování Aleppa zničili poslední funkční nemocnici, zranění obyvatelé jsou tak vydání na pospas smrti

Z 250 tisíc lidí, kteří se nachází ve východní části Aleppa, je celkem 100 tisíc dětí, jež trpí několik týdnů nedostatkem spánku a jídla. V posledních hodinách byla vybombardována i nemocnice, jejíž personál se přednostně staral o dětské oběti útoků. Ve zdravotnickém zařízení podle záběrů ze sociálních sítí přestaly mimo jiné fungovat i inkubátory pro předčasně narozené děti. „Musíte zatlačit na politiky. Vyjděte do ulic a požadujte, aby konali. Máme méně než 20 dní a musíme konat. Pomozte nám, pomozte jim,“ uvedl Saleh.

Situace se ovšem navzdory výzvám dobrovolníků nejspíš ještě zhorší. Íránská agentura Fars uvedla, že se syrská armáda, Hizballáh a íránské revoluční gardy chystají osvobodit město Chan Tuman, nacházející se jižně od Aleppa.

SDÍLET
sinfin.digital